Odlewnictwo jest technologią opierającą się na tworzeniu odlewów w rozmaitych postaciach przy użyciu specjalnych form.

Odlewy te zazwyczaj produkowane są ze stopów metalu takich jak na przykład żeliwo. Czasami także korzysta się z innych materiałów takich jak wosk.

Odlewy wykorzystywane są w dużej mierze w produkcji przemysłowej jako elementy różnych urządzeń. Posiadają też inne zastosowania – tą metodą wyrabiane są na przykład niektóre zabawki jak na przykład ołowiane żołnierzyki. Istnieją także odlewnie artystyczne, gdzie działają ludzie będący wykwalifikowanymi pracownikami, a zarazem uzdolnionymi w kierunku artystycznym. Wytwarzają one produkty o zróżnicowanym wykorzystaniu, jednak zawsze o wysokich walorach estetycznych.

Produkty

Odlewy
Źródło: www.alwro.com.pl

Zakłady produkujące odlewy artystyczne specjalizują się w wykonywaniu zarówno przedmiotów codziennego użytku jak i posiadających jedynie funkcję ozdobną. Do wyrobów funkcjonalnych zaliczają się na przykład rozmaite znaki i napisy. W odlewni tego typu można kupić przykładowo pięknie wykonaną tabliczkę z numerem domu odlaną z brązu. Firmy takie zazwyczaj dysponują gotowymi wzorami liter i cyfr, często w dużym wyborze. W zdecydowanej większości jednak firmy tego rodzaju oferują produkty o charakterze ozdobnym. Będą to przykładowo części dekoracyjne do nagrobków, takie jak rzeźby lub płaskorzeźby. W zakładach tego rodzaju również wytwarza się wiele elementów do kościoła, takich jak krzyże z brązu. Tworzone są również różnego rodzaju figury na zamówienie. Brąz jest najczęściej stosowanym materiałem używanym do odlewów artystycznych.

Odlewnie na terenie kraju

Czytając informacje zamieszczone w sieci można stwierdzić, że zakłady takie mają bardzo szeroką ofertę. Przykładowa odlewnia artystyczna działająca w Opolu zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów funkcjonalnych. Przede wszystkim jednak przyjmuje zamówienia z bardzo wielu miejsc całego kraju na rzeźby i pomniki z brązu. Bardzo dużo znanych i rozpoznawalnych figur jest wykonana właśnie przez to przedsiębiorstwo. Firma zajmuje się produkowaniem brązowych rzeźb również na zamówienie klientów z zagranicy.