W obecnych czasach trudno jest porządnie zarządzać firmą, jeśli nie ma się odpowiednich informacji o tym, co się w niej dzieje. Lata, gdy do zarządzania firmą w zupełności wystarczał zeszyt albo prosty arkusz kalkulacyjny minęły już dawno, obecnie bez dobrego informatycznego systemu nie ma co myśleć o odniesieniu sukcesu. Komputeryzacja weszła do wszystkich dziedzin zarządzania i także to dotyczy prowadzenia firm. Podstawowy system informatyczny, jaki musi być wdrożony w nawet niewielkiej firmie, to system ERP.

ERP
Dla firm mniejszych może to być pudełkowe rozwiązanie, łatwe do skonfigurowania i uruchomienia, a także dość tanie w zakupie. System taki powinien umożliwić prowadzenie sprzedaży, ewidencję zakupów i innych kosztów, a poza tym zapewnić wsparcie księgowe dla wszystkich operacji.

W przypadku firm większych konieczne może być wdrożenie jakiegoś dużego systemu ERP. Będzie on znacznie kosztowniejszy niż rozwiązanie pudełkowe, ale pozwoli na dostosowanie wszystkich parametrów do biznesowych procesów jakie w firmie zachodzą. Jeżeli jednym z obszarów funkcjonowania będzie jakaś produkcja, to tym bardziej należy zaplanować wdrożenie funkcjonalnego oprogramowania.

ERP

Porządne pakiety ERP potrafią obsługiwać wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym także zarządzanie produkcją. Jednak okazuje się, że wśród setek oferowanych na rynku systemów jedynie nieliczne radzą sobie na odpowiednim poziomie z pełną obsługą procesów produkcyjnych. Jeżeli firma coś produkuje, lub planuje w niedalekim okresie czasu jej uruchomienie, to koniecznie trzeba zdecydować się na właściwy system produkcyjny. Konfiguracja takiego oprogramowania to co najmniej parę miesięcy intensywnej pracy, i nie ma co ukrywać, również sporo kosztów.

Jeśli wybierze się system ERP, który nie będzie sobie radził ze wszystkimi procesami lub nie będzie miał możliwości rozbudowy, to może się okazać że po pewnym czasie stanie się niewystarczający, i znowu będzie trzeba wybierać następny. A to wiązać się będzie ze sporymi kosztami i licznymi zmianami w firmie.