Kiedy mądrze podchodzimy do własnego funkcjonowania z pewnością jesteśmy w stanie mocno docenić ogromne znaczenie oszczędzania pieniędzy. No wiadomo – nie ma żadnego sensu przesadzić w oszczędzaniu kasy, ale można powiedzieć, że jeśli ktoś ma tego typu możliwości, a do tego rodzinę, bez dwóch zdań nie powinien nie zaoszczędzić trochę gotówki.

Zaoszczędzone monety
Autor: Ramnath Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Na tzw. czarną godzinę – a tak naprawdę historia świata świetnie pokazuje, iż bardzo rzadko jest spokój. Weźmy choćby pod uwagę wydarzenia na Ukrainie. Ukraina do tej pory nie była bogata, ale była ogólnie bezpiecznym krajem. Na nieszczęście to się skończyło – tylko ci Ukraińcy, którzy potrafili zabezpieczyć własną przyszłość nie powinni obawiać się o własny byt, losy członków swojej rodziny. Czyli oszczędzajmy, ponieważ ten świat nierzadko daje niezłego kopa.

Dobre dla ludzi, którzy chcieliby zadbać o własną przyszłość są na pewno wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe – sporo ich na krajowym rynku usług bankowych. Choć często uważamy, że oprocentowanie takiego konta jest za małe, to jednak powinniśmy pamiętać, iż przecież generalnie sytuacja jest taka, że banki nie ryzykują zbytnio, więc nie mogą zagwarantować dla nas godnego profitu. To w sumie normalne – jeśli chcemy pomnożyć swój majątek, nie tylko takowy zachować, być może powinniśmy rozejrzeć się za nieco innymi inwestycjami. Generalnie konto oszczędnościowe w żadnym razie nie jest po to byśmy mieli okazję zarabiać znaczne pieniądze.

Oszczędzanie pieniędzy
Autor: Jiposhy .com
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dobrze, że w XXI wieku człowiek jest rewelacyjnie poinformowany – zatem wystarczy, iż spojrzy sobie na jakikolwiek ranking kont oszczędnościowych (np. w serwisie optimal-finance.pl) – dużo takich zestawień w Sieci, a z pewnością będzie w stanie nareszcie natrafić na takie konto oszczędnościowe, które faktycznie jest w porządku, jest jednym z najlepszych. Na co tak naprawdę trzeba zwrócić własną uwagę kiedy poszukujemy konta oszczędnościowe? Jeżeli nie za bardzo lubimy ryzykować, przede wszystkim powinniśmy zwracać swoją uwagę na bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Np. Anglicy i Holendrzy, którzy kilka lat temu inwestowali sporo kasy w islandzkie banki, najzwyczajniej w świecie niezmiernie dużo stracili.

Czyli kraj pochodzenia jest ważny – solidne gospodarki, no przynajmniej na Starym Kontynencie, to RFN oraz Skandynawia, na przykład Dania.