„Dura lex sed lex” uważali starożytni mieszkańcy Imperium Rzymskiego. To przysłowie zawiera w sobie uniwersalną prawdę. Czasem się zdarza, że praworządny obywatel, który nigdy nie popełnił najmniejszego wykroczenia, nagle musi stanąć w sali sądowej. Niestety, artykuły prawne i specyficzny język są całkowicie niezrozumiałe dla osób, które nie poznawały tej dziedziny na uniwersytecie i nie mają na co dzień kontaktu z systemem karnym.


Wyświetl większą mapę

Sytuacji, które zmuszają osobę do zmierzenia się z trudną rzeczywistością sądową może być wiele. Przykładową sprawą, która niestety staje się powoli normą w dzisiejszym społeczeństwie, jest sprawa rozwodowa. Jeśli partnerzy nie planują pójść swoimi drogami w pokoju, nieodzowne staje się wynajęcie dobrego prawnika (kancelarie-knuter.pl). Następną, również powszechną sprawą sądową, są kwestie powiązane z prawem testamentowym. Bywa, że członek rodziny umiera bez testamentu i pojawiają się kłótnie o spadek. W takiej sytuacji powinno się wynająć prawnika, którego mocną stroną jest prawo dziedziczenia. Aby zatrudnić dobrego reprezentanta w sądzie, do wyszukiwarki internetowej musisz wkleić frazę „kancelaria wrocław”. Możesz także dołączyć dziedzinę, która cię dotyczy (np. prawo spadkowe).

Sytuacje, które opisaliśmy powyżej, dotyczyły kwestii, które rozstrzyga się przed sądami rodzinnymi. Sporo trudniejsze kwestie dzieją się przed sądami karnymi, przed którymi stawia się osoby, które są podejrzane o złamanie prawa zawartego w kodeksie karnym Rzeczypospolitej Polskiej. W takiej sytuacji dobrze jest zatrudnić adwokata (kancelarie-knuter.pl/adwokat), który specjalizuje się w tego rodzaju dziedzinie. Do wyszukiwarki internetowej trzeba wkleić słowa „adwokat Wrocław” – aby ulepszyć efekty wyszukiwania, dodaj też typ swojej sprawy (np. pobicie).

Jeśli nie masz środków pieniężnych na zatrudnienie własnego adwokata, wymiar sprawiedliwości zapewnia każdemu mieszkańcowi Polski prawnika z urzędu. To wymóg nowoczesnych zasad konstytucyjnych oraz fundamentalnych praw człowieka.