Budując dom już na etapie planowania warto wszystko dokładnie przemyśleć. Gdy są same ściany i podłogi, bez położonych tynków i wylewek to montaż kolejnych rurek czy przewodów nie jest żadnym problemem. Za to gdy trzeba będzie nową instalację wykonać w mieszkaniu, w którym już się mieszka, to niekiedy mogą być z tym duże problemy.

A z pewnością praktycznie każda taka zmiana będzie kłopotliwa i kosztowna. Z tego też podczas wykonywania projektu powinno dobrze się zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Dotyczy to zwłaszcza wszelakich tematów elektrycznych w mieszkaniu. Instalacje elektryczne (Kraków) instaluje się przed położeniem tynków, dlatego też wtedy bez żadnych problemów zaprojektować można połączenia internetowe w pomieszczeniach, odpowiednią ilość wyłączników i gniazdek, ale również system czujników do domowego alarmu.
system alarmowy
Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się przy każdej z tych rzeczy skorzystać z pomocy fachowców, którzy mogą doradzić albo wręcz wykonają projekt. Niektórzy są zdania, że poradzą sobie sami z całością spraw, ale aby wszystko działało w odpowiedni sposób, to jednak trzeba jakąś wiedzę posiąść.

Gdy papierowy projekt jest już gotowy, wszystko zaprojektowane i przemyślane to pozostanie wynajęcie dobrych fachowców, którzy zajmą się wykonaniem. Dobrzy fachowcy od elektryki mają pozajmowane terminy prac na kilka tygodni wprzód i trzeba mieć to na uwadze w czasie ustalania harmonogramu prac. Szczególnie w dużych miastach, na przykład Kraków, Poznań czy Warszawa będzie to odczuwalne, a poza tym ceny usług są dużo większe. Niekiedy warto rozważyć znalezienie osoby dalej mieszkającej, nawet z dojazdami może się okazać, że będzie to tańsze rozwiązanie.

Dobry elektryk powinien bez problemów dać sobie radę z wykonanie instalacji i przeważnie już po paru dniach wszystkie linie zasilające i internetowa instalacja będą zrobione. Na koniec pozostanie podłączenie w mieszkaniu alarmowej instalacji i wszystkie roboty związane z kablami będą gotowe. Systemy alarmowe wymagają precyzyjnego zamontowania wszystkich przewodów i czujników, i jeżeli ktoś nie czuje się na siłach to lepiej jak to zleci profesjonalistom. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów z włączającymi się bez żadnej przyczyny światłami i syrenami.