W ciągu minionego wieku przemysł na całym świecie uległ ewolucji. Dużo bardziej przykłada się uwagę do spraw ekologii oraz praw pracowników. Dużo ewolucji przeszły też maszyny wykorzystywane w przemyśle – te nowsze są mniej kosztowne i bardziej wydajne. Przemysł w Polsce również nie pozostaje w jednym punkcie, mimo ogólnie panujących opinii, należy pamiętać o tym, że polski przemysł jest jednym z najbardziej rozwiniętych w całej Europie.

Przemysł
Autor: Fif’
Źródło: http://www.flickr.com

W których miejscach widać najbardziej znaczące zmiany?

Rewolucja przemysłowa kojarzyła się z maszynami parowymi i ogromnymi, ceglanymi budynkami fabryk, których ruiny można po dziś dzień oglądać w całej Polsce. Aktualnie hale przemysłowe nie są budynkami z cegieł, a szkieletowymi budowlami pokrytymi blachą. Tego typu budowla pozwala oszczędzić ogromne sumy pieniędzy i dużo czasu. A w razie bankructwa firmy, jej ruinyi nie będą już psuć wyglądu otoczenia. Tego typu halę można za niewielką cenę rozebrać, a metalowy szkielet i poszycie nadają się do obróbki wtórnej. Dużo łatwiej jest również dostosować tego typu obiekt do jej przeznaczenia.

W dzisiejszych czasach bowiem standaryzuje się również akcesoria i urządzenia wykorzystywane w przemyśle, w taki sposób, żeby mogły działać w tego rodzaju hali. Taka standaryzacja posiada dużą liczbę zalet, z drugiej strony przez to wszystkie budynki dużych fabryk wyglądają prawie tak samo. Nadal nie jest to przyjazne dla krajobrazu kraju.

Magazyn
Autor: ryan kuonen
Źródło: http://www.flickr.com

A gdzie czas stoi w jednym miejscu?

Niektóre wynalazki okresu rozwoju przemysłu w dalszym ciągu mają zastosowanie we współczesnym przemyśle. Mimo, że od czasu ich powstania zostały udoskonalone. Doskonałym przykładem punktu, gdzie takie urządzenia pracują są kotłownie parowe. Kotły parowe przeszły wiele zmian – są o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze niż ich niegdysiejsze odpowiedniki, wykorzystuje się je cały czas z uwagi na ich niezawodność.

Nowoczesne kotły są również przyjazne środowisku. Do palenia w nich nie używa się już węgla a specjalnie dobrane mieszanki. Co za tym idzie, emisja szkodliwych gazów jest zminimalizowana. Mimo wszystkich tych ulepszeń technika parowa w dalszym ciągu kojarzona jest z przemysłem wieku XIX.