W każdym roku tysiące byłych studentów podejmuje pierwszą pracę. Pomijając to, czy jest to dorywcze zajęcie na umowę śmieciową, czy umowa o pracę (ciągle duża rzadkość), młody pracownik powinien poznać parę kluczowych informacji, związanych z systemem fiskalnym. Funkcjonują przecież na świecie dwie rzeczy, których nie można uniknąć: podatki i śmierć.

Każdy nowy pracownik mocno się zdziwi, kiedy zobaczy, ile pieniędzy zabiera się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozszyfrujmy skrót: Personal Income Tax. Taki podatek musi płacić każdy obywatel naszego kraju, który nie prowadzi przedsiębiorstwa. Ale czym jest dziwna liczba? Otóż jest to numer formularza podatkowego. Jeżeli odprowadzasz podatek osobisty samodzielnie, musisz złożyć właśnie ten formularz.

Dokumenty
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten dokument jest właściwy dla zatrudnionego, za którego daniny wysyła pracodawca. Przykry dowód na brak zaufania do obywatela, gdyż mimo faktu, że pracodawca odprowadza podatki, należy osobiście zadeklarować i dokładnie rozpisać dochody i podatki. Zobacz więcej na evido.pl.

VAT – jak już na pewno zauważyliście, literka T tutaj oznacza słowo Tax. Pozostałe dwa słowa to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą uiszcza każdy, kto nabywa produkt w sklepie. W naszym ustawodawstwie istnieje kilka stawek daniny VAT, górna granica to dwadzieścia trzy %.

Akcyza – to specjalna danina, która daje budżetowi państwa spore dochody. Akcyza to przyczyna, dla której benzyna i alkohol są tak kosztowne.

ZUS – wielki moloch, który odpowiada za wypłacanie wszelkiego gatunku rent i emerytur. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał większość twojej emerytury. Każda osoba, który posiada kontrakt o pracę, może być pewien, że zatrudniający odprowadza właściwe składki do tej instytucji.

Urlop – piękna sprawa, dostępna jedynie w wypadku umów o pracę. Zatrudnieni na powszechnych umowach śmieciowych mogą go wcale nie dostać.

Źródło: evido.pl