Ogólnie metale używane są właściwie we wszystkich gałęziach przemysłu. Duża część produkowanych przedmiotów jest z metalu lub posiada metalowe elementy. Analogicznie jest ze stopami. Na przykład stopy aluminium mogą występować w niezliczonej ilości rodzajów. Uzyskiwane są indywidualnie w oparciu o zapotrzebowanie. Parametry i cechy stopu uzależnione są bowiem nie tylko od substancji składowych, ale też od procentowej zawartości określonych metali w stopie.

wykonanie obróbką cnc
Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Uzyskiwane są zazwyczaj dla otrzymania większej wytrzymałości i trwałości. Stworzono ogromną liczbę rodzajów stopów, gdyż wiele metali można ze sobą łączyć dla otrzymania pożądanych parametrów lub wyglądu. Jeżeli chodzi o wygląd, przykładem może być tombak, będący mieszaniną miedzi i cynku o wyraźnym żółtym odcieniu. Z tego powodu może być wykorzystywany jako zamiennik złota.

Stopy stosowane w medycyniePowszechnie znanymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewna grupa stopów, zawierających określoną ilość rtęci. Stop ten znany jest w pierwszej kolejności ze swego zastosowania w gabinetach dentystycznych. Jeszcze jakiś czas temu powszechne było użycie amalgamatu do wytwarzania plomb dentystycznych. Po jakimś czasie jednak wykazano, że po określonym czasie noszenia takiej plomby toksyczna rtęć uwalnia się z niej do jamy ustnej. Oprócz tego wzięto pod uwagę także aspekt estetyczny. Plomby z tego materiału miały bowiem ciemny odcień. Zastąpiono je nowoczesnymi białymi plombami. Oprócz tego inny rodzaj amalgamatu używany jest w termometrach, gdyż ma większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez domieszek.

Stal
przygotowanie do obróbki cnc
Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością najpopularniejszym stopem metali jest stal. Ma ona też szerokie zastosowanie. Stal jest chętnie używana z uwagi na swoją dużą wytrzymałość i to, że możliwa jest obróbka cieplna tego stopu. Jeżeli chodzi o zastosowanie, w dużej mierze stal wykorzystywana jest jako część konstrukcyjna budynków (na tej stronie). Ze stali budowane są też części wielkich maszyn jak na przykład samoloty czy statki. Jedną z odmian tego stopu jest stal nierdzewna. Posiada ona zastosowanie na przykład w akcesoriach używanych w kuchni, gdyż, jak sama jej nazwa podpowiada, nie rdzewieje w kontakcie z wodą oraz z produktami żywnościowymi.