W produkcji przemysłowej wykorzystywane są rozmaite pomysły w zakresie napędzania maszyn. Jednym z występujących typów jest napęd za pomocą mechanizmu pneumatycznego. Pneumatyka zakłada wykorzystanie sprężonego powietrza w funkcjonowaniu przyrządów i urządzeń. Tego typu rozwiązanie jest używane w przemyśle stosunkowo często. Jest o tyle korzystne, że powietrze jest surowcem powszechnym i łatwo dostępnym. Jedyne, co jest wymagane to wytworzenie w tym gazie odpowiedniego ciśnienia

Z zastosowaniem rozwiązań pneumatycznych związana jest także szeroko pojęta aparatura przemysłowa (www.pneuma.pl/category-pl/osuszacze-sprezonego-powietrza/2/). Zwrot „armatura” obejmuje wszystkie urządzenia pomocnicze, używane w domu. Przemysłowa natomiast obejmuje przede wszystkim tego typu przyrządy jak zawory i zasuwy, czyli urządzenia pomocnicze, stosowane między innymi do zamykania dopływu cieczy..

www.pneuma.pl - Profesjonalne spusty kondensatuPrasy tworzą odmianę przyrządów, wykorzystywanych do zgniatania różnych tworzyw. Wykorzystywane są przykładowo w procesie drukowania. Istnieje wiele typów pras. Najważniejszy podział przeprowadzony został z uwagi na rodzaj napędu urządzenia. Jednym z typów są więc prasy pneumatyczne, napędzane za pomocą powietrza pod określonym ciśnieniem. Mają one różne parametry, między innymi odznaczają się zróżnicowaną siłą nacisku, mierzoną w tonach. Maszyny takie (http://pneuma.pl/category-pl/separatory-kondensatu/7/) bywają używane na przykład do obróbki różnego rodzaju części metalowych. Oprócz zgniatania, stosuje się je również do prostowania części, gięcia i tłoczenia. Ceny są różne zależnie od mocy urządzenia i jego zastosowania..

Jednym z najszerzej używanych urządzeń tego rodzaju jest młotek pneumatyczny. Stosowany jest najczęściej na budowach, a wachlarz jego wykorzystania jest niezwykle szeroki. Napęd pneumatyczny mogą mieć także szlifierki, wiertarki i wiele pozostałych maszyn. Mechanizm pneumatyczny stosowany jest także w akcesoriach innego typu, służących na przykład rozrywce. Coraz popularniejsze aktualnie repliki broni to zazwyczaj karabinki i pistolety pneumatyczne. Karabinki, popularnie zwane wiatrówkami, wykorzystywane są także w strzelectwie sportowym oraz do polowań.

Źródło: