Z rozmaitymi regałami ma się do czynienia na co dzień. Są obecne w takich miejscach jak między innymi punkty usługowe czy biblioteki. W zależności od zapotrzebowania, a co najważniejsze od rodzaju składowanych produktów, regały mają zróżnicowane formy. Wytwarzane są również z rozmaitych materiałów. Jednym z miejsc, w którym regały stanowią niezbędny element pomieszczenia, są magazyny.

Są to wnętrza, których zadaniem jest składowanie rozmaitych materiałów. W pomieszczeniach magazynowych używa się regałów w taki sposób, by jak najlepiej rozplanować powierzchnię (sprawdź więcej. Czasami także trzeba stworzyć szersze przejścia pomiędzy poszczególnymi rzędami regałów, tak żeby mógł przejechać tamtędy wózek, używany do przenoszenia ładunków. Oprócz magazynów regały występują w rozmaitych archiwach.

paczki w magazynie
Autor: anneheathen
Źródło: http://www.flickr.com

Regały półkowe to jedne z najchętniej wykorzystywanych rodzajów regałów. Wykonane są najczęściej ze stali lub z pozostałych stopów metali. Ich wygląd i wykonanie zależeć będą od typu przechowywanych przedmiotów, a więc na pewno od masy ładunku. Przykładowo w małym archiwum, warsztacie czy garażu wystarczające będą regały o najmniejszym dopuszczalnym obciążeniu, czyli mniej więcej 100 kilogramów na półkę. Inne rodzaje skierowane są do dużych magazynów, zwłaszcza do tych przechowujących wielkie i masywne ładunki. Ładunki przechowywane za pomocą regałów półkowych mogą być pogrupowane w opakowania kartonowe czy inne pudełka lub być luzem.

Odrębną kategorię tworzą regały metalowe. Zaprojektowane są zazwyczaj do użytku domowego lub do przechowywania dokumenty. Ze względu na niewielkie wymiary mieszczą się do dowolnego pomieszczenia i szeregu zastosowań.

Zazwyczaj znajdują zastosowanie w domowych spiżarniach lub garażach. Rozbudowane układy takich półek przeznaczane są do wyposażenia sklepów albo wystaw, zarówno do przechowywania dokumentacji oraz do ekspozycji artykułów sprzedażowych.