Nasze Państwo to kraj zazwyczaj kojarzony na świecie ze sporym spożyciem trunków. Nie jest to w żadnym wypadku powód do radości, zwłaszcza, że jest w tym kropla prawdy. Pijemy bardzo dużo napojów wyskokowych, w tym olbrzymie ilości wódki. Tradycyjny kieliszeczek dla towarzystwa obrósł w naszej ojczyźnie w legendę. Nie wyobrażamy sobie żadnej szczególnej życiowej uroczystości bez butelki wódki na stole oraz gromkich toastów. Taki widoczek stał się częścią naszej codzienności.

Tym bardziej zaskakuje spostrzeżenie, że co raz więcej Polaków decyduje się na kieliszek wina do obiadu niż zwyczajową wódeczkę. Ten pożyteczny obyczaj, podpatrzony u Włochów i Francuzów, rozprzestrzenia się błyskawicznie, wino francuskie zdobywa kolejne rzesze fanów.

butelka wykwintnego wina
Autor: Dominic Lockyer
Źródło: http://www.flickr.com

Nie mówimy tu naturalnie o wytrawnych koneserach wina, których nad Wisłą zawsze było sporo. Chodzi tu o odmianę w nawykach zwykłego zjadacza chleba, który do tej pory znał jedynie napoje winopodobne z niższej półki. Do niedawna, aby spróbować prawdziwej rozkoszy, trzeba było wydać dużo pieniędzy, dlatego winko do obiadu nie było zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak wraz z naszym wejściem do Unii Europejskiej, w Polsce zjawiły się porządne wina w przystępnych cenach, na które wszyscy możemy sobie teraz pozwolić.

Wpłynęło to w wielkim stopniu na rozwój przemysłu winiarskiego w naszej ojczyźnie. Pojawia się mnóstwo porządnych sklepów. Możemy także zakupić ulubione rodzaje przy pomocy internetu.Wina sklep internetowy zwykle oferuje wielki wybór w niezwykle atrakcyjnych cenach. Bardzo często chcemy poeksperymentować i sięgamy po wina z innych krajów, takich jak Argentyna, czy Australia. Powstaje także dużo poradników oraz magazynów na temat win, zarówno dla wytrawnych smakoszy, jak i dla początkujących amatorów tego trunku.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się polscy kardiolodzy. Wiemy przecież, że piecie winka w umiarkowanych porcjach, głównie czerwonego, dobrze wpływa na pracę naszego serca oraz ogólny stan zdrowia. A więc, kiedy wybierając się na najbliższą imprezę do przyjaciół, warto wziąć ze sobą butelkę dobrego wina.