Wybór typu ogrodzenia uzależniony będzie na pewno od miejsca jego zastosowania. Miejsca takie jak na przykład plac budowy wymagają innych rozwiązań niż przykładowo prywatne posesje. Na swojej posesji można pozwolić sobie na większą dozę fantazji w projektowaniu płotu. Na placu budowy natomiast regulują to kwestie funkcjonalne oraz określone przepisy. Od tego bowiem w znacznej części uzależnione jest bezpieczeństwo osób tam się znajdujących. Istnieją też specjalne typy ogrodzeń na konkretne okazje. Na przykład na duże wydarzenie muzyczne montuje się ogrodzenie tymczasowe w celu odizolowania terenu imprezy. Tego rodzaju ogrodzenie powinno być nieskomplikowane w montażu i demontażu, a co za tym idzie dosyć niezbyt ciężkie i składające się z osobnych elementów. Z drugiej strony jednak musi być na tyle mocne, by nikt niepowołany nie wszedł na odizolowany teren.

płot
Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com
Ogrodzenie kamienne czy z metalu?
Przed takim wyborem staje często duża liczba właścicieli domów. Decyzję należy uzależnić w pierwszej kolejności od wymagań, jak również rodzaju otoczenia. Istotny jest również wygląd i styl budynku, do którego ogrodzenie powinno pasować. Jakiś czas temu bardzo często spotykało się ogrodzenia z typowej stalowej siatki. Są one jednak mało odporne i nierzadko nie stanowią oczekiwanego zabezpieczenia. Niektórzy inwestują więc w ogrodzenia modułowe, inni wybierają kamienne. Zaletą ogrodzenia murowanego jest bez wątpienia jego odporność. Wyszukując w Internecie frazę „ogrodzenia panelowe” można uzyskać dużo ciekawych informacji na temat obecnej oferty.

Żywopłot

Dobrą metodą na odgrodzenie posesji od otoczenia może być posadzenie żywopłotu. Stanowi on naturalną barierę przed wszystkim co na zewnątrz, może też być uzupełnieniem istniejącego płotu. Jest wiele roślin, które nadają się do użycia w formie ogrodzenia. Co najważniejsze, trzeba kupować takie, które rosną gęsto i dają się na różne sposoby formować. Dobrym pomysłem może być również wybranie rośliny wiecznie zielonej, dzięki czemu otrzymuje się barierę funkcjonującą przez cały czas. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji krzewów. Częste nawadnianie i przycinanie sprawi, że będą dobrze rosły i spełniały swoje funkcje.