W różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się wiele typów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do innych celów, każde są trochę inaczej skonstruowane i mają naturalnie za zadanie możliwie ułatwiać prace, przy których się je wykorzystuje. Niezależnie od zadań rusztowania najczęściej robione są z dwóch materiałów. Najpopularniejsze ostatnimi czasy są rusztowania aluminiowe.

ogrodzenia- arad.pl
Coraz częściej wypierają te zrobione ze stali, gdyż ważą mniej, a przez to łatwiej je transportować z miejsca na miejsce, co ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy budowlanej, czy świadczącej usługi konserwatorskie. Stop, z jakiego są wykonane to zaledwie jeden wyróżnik rusztowań. Dodatkowo podzielić można je ze względu na zastosowanie. I tak, zależnie od tego, czy mają być stosowane na niewielkich przestrzeniach we wnętrzach budynku czy może do odświeżania zewnętrza. Tutaj przydają się dwa rodzaje.

rusztowanie arad
Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się je do odświeżania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią twarde ramy między którymi instaluje się zróżnicowanej powierzchni pola. Zwykle to żerdzie zakryte platformami metalowymi albo deskami, choć coraz częściej porzuca się drewno. Przykręcane metalowe panele są o wiele bardziej stabilne i bezpieczne.

W podobny sposób zbudowane są rusztowania fasadowe, np. te z firmy Arad: http://www.arad.pl/rusztowania-fasadowe. Miewają one również drabiny zamontowane między poziomami zatem prace można prowadzić na kilku wysokościach jednocześnie. To jest niezwykle ważne chociażby dla konserwatorów zabytków. Na froncie budynku czasami jeden ozdobny element nad którym pracuje jedna osoba ciągnie się przez wiele metrów w pionie i przydatna jest możliwość szybkiego i bezpiecznego poruszania się między platformami.

rusztowania
Autor: ARAD
Źródło: ARAD

W pracach wykonywanych w szybkim tempie i prowadzonych we wnętrzach doskonale zdają egzamin rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich pomieszczeniach, gdzie żadna drabina nie wystarczy należy rozstawić rusztowanie. Jeśli odbywa się tam zaledwie na przykład odświeżanie ścian – dzieje się to szybko i rusztowanie należy przemieścić. Żeby nie trzeba było go demontować stosuje się wspomniane rusztowania z kółkami. Naturalnie, kiedy przebywa na nich człowiek są odpowiednio zabezpieczone wspornikami i hamulcami, zatem stoją stabilnie. Można je jednakże przemieścić błyskawicznie i bezpiecznie. W takich pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne.

Źródło: ARAD