Sprężarki powietrza są urządzeniami niezwykle popularnymi. Oczywistą funkcją oraz oczywistym zastosowaniem takiego rodzaju sprzętów jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie używane może być do napędzania urządzeń i rozmaitych mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka
Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Używane są one w warsztatach samochodowych, napędzając różnego rodzaju klucze pneumatyczne. Powszechne zastowanie tej technologii ma miejsce w urządzeniach takich jak: pneumatyczne młoty, wiertarki, szlifierki. Kolejnym miejscem, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze są wszelkiego rodzaju turbiny. Sprężone powietrze napotyka opór na łopatkach turbiny, które wprowadza w ruch. Stosunkowo znane wykorzystanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce także w naszym życiu codziennym. Wszyscy kierowcy korzystają z kompresora na stacji benzynowych. Z urządzeniami tego rodzaju spotykamy się równieże w gospodarstwie domowym. Technologii tej używan się w produkcji chłodziarek, wentylatorów, odkurzaczy Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz mają niezwykle dużą ściśliwość, co oznacza, że możemy zwiększyć ilość np. powietrza zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. W celu sprężenia gazów zwykle korzysta się sprężarki tłokowe (www.pneuma.pl/category-pl/sprezarki-tlokowe/20/). Są to najstarsze, najbardziej znane i najprostsze sprężarki. Są to sprężarki, w których za pomocą ruchu umieszczonego w cylndrze tłoku powietrze i inne gazy ściśniają się i zwiększają ciśnienie. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, zasadniczo spotyka się jednak sprężarki dustopniowe.

maszyna
Źródło: sxc.hu

Tego typu urządzenia nazywamy sprężarkami objętościowymi. Zwykle tego rodzaju sprężarki wyposżone są w zawory, które otwierają się samodzielnie w wyniku zmian ciśnienia w cylindrze, w celu smarowania ruchomych partii olejem. Sprężarki powietrza (pneuma.pl/category-pl/sprezarki-powietrza/1/) i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy inne jak osiowe, wirowe, promieniowe mają potężne zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami większych urządzeń.