„Lustereczko powiedź przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie” – to zdanie często wypowiadała zła królowa czekając, aż lustro potwierdzi, że jest najpiękniejsza. I dziś w naszych łazienkach lusterka – małe, okrągłe – spełniają podobną funkcję. No może nie egzekwowaną tak upiornie jak to w książce o Królewnie Śnieżce, ale nie da się ukryć, że lustro pokazuje wszystko jak na dłoni.

lustro

Lustro łazienkowe jest najczęściej spotykanym typem lustra. Nie licząc tego w przedpokoju lub innych miejscach w domu, tematyka luster jest raczej nam obca. Tymczasem lustra to szalenie ważny temat choćby dla drogowców lub w magazynach. Tam, bowiem lustra nie pełnią funkcji ozdobnej, a ludzie nie przeglądają się w nich by skontrolować swoją urodę, ale zwykle, aby ocalić swoje życie.

Takim rodzajem lustra są lustra drogowe (http://glass24.pl/c-112_199/lustra-drogowe.html). Kierowcy wiedza bardzo dobrze jak groźna może stać się źle oznakowana droga. Ile razy wyjazdy przystanków komunikacji zbiorowej powodowały stłuczki. Tymczasem skutecznym przeciwdziałaniem podobnym sytuacjom jest umieszczenie właśnie lustra drogowego. Z takim akrylowym lustrem mającym zwiększony kąt obserwacji, nie tak przerażające są miejsca z ograniczoną widocznością. Często są okrągłe lub prostokątne. Wyprodukowane ze stali nierdzewnej, są odporne na wahania temperatury.

Równie kluczowe jak lustra drogowe wydają się być lustra przemysłowe. Umożliwiają bezpieczne chodzenie po magazynach. W rozróżnieniu do drogowych posiadają wyposażone w żółto-czarne wykończenia, czym spełniają normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Bardzo pomocne przy ukrytych częściach linii produkcyjnej.

Lustra sprawdzają się także często w szpitalach, zakładach karnych, sklepach. Mają chronić dzieci starsze na stromych schodach, strażnikom więziennym przynosić kompleksową informację o wszelkich ruchach na piętrze, a dla klientów stanowić przestrogę, gdyby któremuś zapomniało się pójść z towarem do kasy.

Bez względu na uruchomione środki mające zapobiegać różnym wypadkom, pamiętajmy, że to my sami musimy najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Bez tego i rewelacyjne metody okażą się niedobre.