Siłowniki są specjalistycznymi urządzeniami, będącymi rodzajem silników. Są wykorzystywane do wytwarzania energii lub zmieniania jednego typu energii w inny. Upraszczając można więc powiedzieć, że siłowniki stosowane są do napędzania rozmaitych maszyn.

siłownik
Autor: Bersam
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem mogą być na przykład urządzenia budowlane, które nierzadko napędzane są za pomocą siłowników pneumatycznych.

budowa
Autor: USAG- Humphreys
Źródło: http://www.flickr.com

Urządzenia tego typu do wytwarzania wymaganej energii potrzebują zawartości gazu pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj jest to powietrze pod ciśnieniem. Ten rodzaj mechanizmu używany jest na przykład w większej części koparek i pozostałych tego rodzaju urządzeń. Oprócz siłowników pneumatycznych występuje również wiele innych rodzajów, wyróżnianych z uwagi na rozmaite kryteria. Wyróżnia się także na przykład siłowniki elektryczne (http://arapneumatik.pl/416–Napedy-liniowe-Parker), gdzie, jak sama nazwa wskazuje, napęd odbywa się z wykorzystaniem elektryczności. Takie siłowniki mają zastosowanie w bardzo różnych miejscach. Wykorzystuje się je przykładowo do napędzania kolei miejskiej czy głowic dysku twardego w komputerze.Inne wykorzystaniezasadniczo różnorodne siłowniki i pozostałe tego rodzaju urządzenia kojarzone są z wykorzystaniem w różnorodnych maszynach i urządzeniach. Na przykład siłowniki beztłoczyskowe wykorzystywane są na szeroką skalę w urządzeniach sterujących otwieraniem i zamykaniem okien. Faktycznie tego rodzaju zastosowanie pojawia się najczęściej. Występują jednak rozmaite inne pomysły, w jaki sposób można

siłowniki: www.arapneumatik.pl

wykorzystać taki mechanizm. Jedną ze sfer jest przykładowo produkcja protez nóg i rąk. Już w połowie ubiegłego wieku wynaleziono tak zwany muskuł pneumatyczny, będący rodzajem siłownika. Jego mechanizm polega na zastosowaniu sprężonego gazu w połączeniu z elastycznym tworzywem wykonania.

ProducenciZarówno na świecie, jak i na terenie Polski można spotkać dużo spółek zajmujących się produkcją siłowników i urządzeń o zbliżonym wykorzystaniu. Przykładem jest między innymi firma Rectus (zobacz link), utworzona i funkcjonująca w Polsce. Producent ten jednak jest przedsiębiorstwem uznanym na całym świecie, a jego towary są bardzo cenione i dostępne w dużej liczbie miejsc za granicą. Obecnie także dużym plusem jest możliwość poznawania i porównywania oferty rozmaitych producentów z wykorzystaniem witryn WWW.