Ręka w górę, kto wie czym są siłowniki hydrauliczne. A czym jest pneumatyka? To w zasadzie pytania jedynie dla absolwentów technikum i studiów na politechnice. Ten oto krótki przewodnik powstał, aby rozjaśnić trochę zagadnień zielonym w temacie osobom.

Ręka w górę, kto wie czym są siłowniki hydrauliczne. A czym jest pneumatyka? To w zasadzie pytania jedynie dla absolwentów szkół technicznych i semestrów na polibudzie. Dlatego ten lapidarny wpis jest właśnie po to, żeby rozjaśnić kilka spraw zielonym w temacie osobom.

młot pneumatyczny
Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to bardzo powszechnie stosowane maszyny. Można je spotkać w przemyśle, na placach budów, motoryzacji i samolotach. Są używane do wprawiania w ruch różnych maszynerii, np. prasy (Strona główna), za pomocą energii hydraulicznej. Do tłoków siłownika najczęściej leje się olej i właśnie on odgrywa najistotniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne mają zauważalnie bogaty zakres użyteczności i są bardzo opłacalnym wyborem. Lepsze są jednak ich odpowiedniki pneumatyczne, które zamiast na hydraulice, korzystają ze sprężonego powietrza.

http://www.arapneumatik.pl/

Siłowniki pneumatyczne, jak sama nazwa wskazuje, swoje funkcjonowanie biorą z siły powietrza pod ciśnieniem. Spektrum zastosowań jest identyczny jak u ich hydraulicznych odpowiedników. Są obecne w petrochemii, poligrafii i podajnikach. Naturalnie wszędzie zobaczysz ich pracę, we wszelkiego rodzaju podnośnikach i wysięgnikach. Siłowniki pneumatyczne chwalone są za ergonomię i czas pracy, a również za nieduże wymiary. Centralnymi elementami powietrznych siłowników są zawory pneumatyczne (link do strony), które moderują ilość gazów wewnątrz konstrukcji. Odpowiadają za kontrolę ciśnienia. Zawory pneumatyczne mają kilka typów, są to przykładowo: zawory przepływowe, rozdzielające i sterujące. W Polsce znajdują się w sprzedaży u wielu wytwórców. Najważniejsi to Timmer-Pneumatik GmbH, Burkert i Te-ha-bud.

Dążenie do wiedzy jest przymiotem ludzi zdolnych i ciekawych świata. Od stuleci mądrzy ludzie usiłują poznać życie z każdym jego elementem. Teraz ja przyczyniłem się do krzewienia wiedzy. Możesz teraz zagiąć swoich przyjaciół i objaśnić im rolę, jaką odgrywają takie zawory pneumatyczne w przemyśle i innych gałęziach gospodarki. A nuż te informacje się przydadzą, kiedy zdecydujesz się na zatrudnienie w motoryzacji lub na budowie?