Pojawienie się wilgoci w mieszkaniu to poważny kłopot. Z pewnością nie można lekceważyć pierwszych objawów zawilgocenia mieszkania. Wilgoć powoduje zniszczenie ścian, jak również rozwój szkodliwych dla zdrowia pleśni. Przyczyn zawilgocenia w mieszkaniu może być wiele. Zazwyczaj do powstania wilgoci prowadzi złe wykonanie izolacji ścian. Musimy wspomnieć, że problem ten dotyczy nie tylko starego budownictwa

Często zdarza się, że ściany są niedostatecznie docieplone. Zdarza się również, że woda zalewa ściany z powodu uszkodzonej rynny. Niekiedy wilgoć wchodzi do pomieszczenia przez nieuszczelnione okna. Wówczas w okresie zimy możemy się spodziewać większych problemów z zawilgoceniem. Nie zapominajmy także, że wilgoć zbiera się w domu, w którym mamy do czynienia ze błędnie funkcjonującym systemem wentylacji. Niekiedy sami przyczyniamy się do problemy, przykładowo rozwieszając pranie w pokoju lub oszczędzając na ogrzewaniu.

Wilgoć w mieszkaniu to kłopot, z którym trzeba szybko walczyć. Naturalnie trzeba w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę jej powstawania. Walkę z zawilgoceniem należy rozpocząć od uszczelnienia okien. Zazwyczaj wystarczy nieduża szpara między murem a ramą okienną, by wiatr wtłaczał do wewnątrz opady. Miejsce takiej nieszczelności powinno się w skuteczny sposób uszczelnić. W tym celu wystarczy zakupić specjalistyczną piankę i wypełnić nią szczelinę pod oknem. Oprócz tego zespolić newralgiczne miejsce silikonem.

Jeśli przyczyna tkwi w systemie wentylacji powinniśmy zatrudnić specjalistę, który powie nam gdzie trzeba go naprawić. Właściwy przewiew w mieszkaniu zapobiega nie tylko zbieraniu się wilgoci, ale lecz także hamuje osadzenie się szkodliwych grzybów.

Wilgoć w domu zazwyczaj zbiera się w miejscach takich jak kuchnia. Z tego powodu powinno się prawidłowo zabezpieczyć te strefy. W jaki sposób to zrobić? Jeśli ściany chcemy wykończyć płytkami ceramicznymi można zainstalować pod nimi przeponę wodochronną. Jest to bardzo prosty mechanizm, który polega na położeniu na ścianie folią hydroizolacyjną. Fragmenty, na których nie będzie kafelków rozsądniej pomalować farbą wodoodporną. Farby takie są nieco kosztują trochę więcej, jednakże dobrze jest wydać na tego typu udogodnienie. Być może w przyszłości nie będziemy musieli kupować środków do do usuwania wilgoci.