Zarówno w gospodarstwie rolnym jak też jednorodzinnym domu w miejscu, w którym nie ma dostępu do kanalizacji montaż zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest konieczna. Pytanie co jest ważne przy wyborze takiego zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy konieczne jest montowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania odnajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi
Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady mają to do siebie, iż występują ze zmiennym nasileniem i trudno z góry przewidzieć w jakich dniach wystąpi susza, a w których ulewy. Mając na uwadze wyłącznie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym czasie wynosi 50-70 mm w zależności od regionu. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, przy czym taki napływ może nastąpić jednorazowo przy silnej ulewie lub rozłoży się równomiernie na kilka dni w danym miesiącu. Biorąc pod uwagę taki opad, objętość deszczówki możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3.

Budowa tak dużego zbiornika na deszczówkę to znaczący wydatek i dlatego z reguły nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że duże opady mogą zdarzać się nieczęsto (link referencyjny). W gospodarstwie rolnym można wybudować większy zbiornik ze względu na to, że ilość potrzebnej wody jest zdecydowanie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, często nazywane szambem, służą do składowania ścieków do czasu ich przetransportowania do najbliższej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie sprawy ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie wolno ich wylewać ani do gruntu, ani do wód powierzchniowych czy rowów melioracyjnych. Zbiorniki na szambo można nabyć gotowe lub wykonać je własnoręcznie. Stanowczo polecany jest ten pierwszy sposób, bo chociaż bardziej kosztowny, to daje nam pewność, że szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gruntów na własnej działce. Zwykle instalowane są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych lub żelbetu. Mając na uwadze podstawy higieny zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, dlatego też pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Kupując zbiornik najlepiej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najlepsze cenowo oferty producentów różnego rodzaju zbiorników. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę właściwą frazę, bądź wejść np. na http://klargester.pl/produkty/pompownie-13.html i już po chwili będziemy mogli przeglądać dostępne oferty.