Z uwagi na coraz większą popularność sprzedaży internetowej w naszym kraju, spora część osób prywatnych traktuje założenie sklepu internetowego jako wspomagające źródło dochodu oraz okazję połączenia swojej pasji wraz z realizacją zawodową.

sakupy
Autor: Praktycy.com
Źródło: Praktycy.com

Prowadzenie e-sklepu to również szansa na powrót na rynek pracy dla mam, lub osób, które zdecydowały się wykonywać jedynie pracę zdalną. Dla wszystkich tych osób, założenie prywatnej firmy to wielka szansa na realizację marzeń o własnym biznesie.Wygoda, dostęp do ogromnej ilości produktów oraz dostawa do domu to czynniki, dla których warto kupować w sieci. Dla właścicieli sklepów jest to szansa dotarcia do milionów osób, które korzystają z zakupów w sieci. Szybkość założenia oraz względnie nieduży wkład własny w rozbudowanie sklepu jest czynnikiem, który skłania coraz więcej osób do założenia sklepu internetowego.Planując taki charakter działalności, wskazane jest wcześniej zapoznać się z przepisami prawa, szczególnie z ustawą o ochronie danych osobowych, która mówi iż jeżeli jesteśmy właścicielami sklepu internetowego a tym samym wykorzystujemy dane swoich klientów – mamy obowiązek rejestracji bazy klientów w GIODO (Generalny Inspektor Danych Osobowych). Obowiązek ochrony przetwarzanych danych osobowych posiada każdy posiadacz e-sklepu. Ma to związek nie tylko z obowiązkiem jego rejestracji u GIODO, ale też odpowiedniego zabezpieczenia i zarządzania bazą. Jeżeli chcemy poszerzyć temat GIODO, możemy skorzystać z sieci, wpisując w wyszukiwarce frazę: ochrona danych osobowych w sklepie internetowym (więcej o firmie).

internetowy sklep

Niestety, dane nam było się ostatnimi czasy parokrotnie się przekonać, jakie są konsekwencje niedopilnowania obowiązków ze strony właściciela sklepu. Miało to niedobry wpływ zarówno na ich wizerunek, jak również wiązało się z karami finansowymi. W Polsce kary za błędy bądź niedopatrzenia mogą być bardzo wysokie. Najsurowsze to 200 tysięcy złotych, a nawet pozbawienie wolności do lat 2. Uprawnione osoby do obsługi informacji dotyczących identyfikacji osoby fizycznej mają obowiązek zachowania ich w tajemnicy. Administratorem danych osobowych może być każdy pracownik firmy, który zdobędzie uprawnienia do opieki danymi na stronie od właściciela sklepu.