Drewno jako naturalny surowiec jest bardzo często wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach. Trwałe, lekkie i bardzo wytrzymałe świetnie sprawdza się w najróżniejszych elementach konstrukcyjnych wielu różnych budynków, ale również jako wykończeniowy materiał. Ale drewno wystawione na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcz czy śnieg szybko mogłoby ulec zniszczeniu, więc niezbędne jest użycie odpowiedniego zabezpieczenia.

meble ogrodowe
Autor: Greber
W pierwszej kolejności drewno trzeba ochronić przed wszystkim, co zamierza je podgrywać, to znaczy grzybami, pleśniami i owadami. Do tego celu używane są impregnaty, czyli środki chemiczne, jakimi pokrywa się surowe elementy przed dalszym malowaniem.

Impregnaty mogą być albo przezroczyste albo w jednym z kilku kolorów, w zależności od tego, w jaki sposób drewno dalej będzie się wykańczać. Poza działaniem odstraszającym owady impregnaty będą też zabezpieczać powierzchnię przed zewnętrznymi czynnikami, dzięki czemu w wielu przypadkach wystarczy tylko ich użycie, bez dodatkowych warstw.

Rzecz jasna drewno pomalowane tylko impregnatem nie prezentuje się zbyt okazale, dlatego też po ochronnych warstwach przychodzi kolej na warstwy dekoracyjne. Niekiedy używa się chemia do impregnacji, które mają wyrównać strukturę drewna i przystosować je dodatkowo pod końcowy lakier. Do malowania drewna wykorzystywane są dwa typy chemicznych środków. Do pierwszego rodzaju należą bejce, które dają matową powierzchnię, i często trzeba dodatkowo elementy malować lakierem bezbarwnym. Jeśli ktoś nie chce się bawić w kilkukrotne nakładanie lakieru, to zdecydować się może na najlepsze lakierobejce do drewna, którymi wystarczy pomalować do dwóch razy i element będzie gotowy.

We wszystkich przypadkach, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, ważne jest odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie elementu. Powierzchnia powinna być oczyszczona i w miarę gładka, bezwzględnie trzeba oczyścić wszelakie wióra, kurz i żywicę. Drzewo musi być malowane w odpowiednich temperaturach, jeżeli będzie za zimno lub za gorąco, to stosowany środek nie wchłonie się odpowiednio i może nie spełnić swojego zadania.