Jeżeli często spędzamy czas w kuchni, zdecydowanie chcemy mieć w szufladzie wysokiej klasy, wytrzymałe i ostre noże. Każdy człowiek zajmujący się gotowaniem, nawet amator zdaje sobie sprawę, że jeden nóż w kuchni to za mało. Oczywiście, dobrze jest mieć tak zwany nóż szefa kuchni, wykorzystywany najczęściej, ale powinniśmy mieć też nóż do pieczywa, do filetowania, do mięsa.

Jest sporo firm, które trudnią się wytwarzaniem noży, jedne znane bardziej inne mniej. Od pewnego czasu na popularności zyskują noże Ontario Knives. Jest to firma ze Stanów Zjednoczonych istniejąca od ponad stu lat. Wytwarza noże różnego przeznaczenia. Są to tak noże przeznaczone dla kucharzy, jak i stworzone do survivalu, także wojskowe. By noże były doskonałej jakości każda Ich grupa ma swojego projektanta. Zupełnie inny człowiek zajmuje się nożami do kuchni, a inna osoba wojskowymi. Gwarantuje to pełne pojęcie potrzeb klientów i dobranie produktów.

Od noży oczekujemy, by były ostre jak najdłużej, by się nie wyszczerbiały i naturalnie nie rdzewiały. Nie ma znaczenia jaki to nóż. Ważne jest jednak, żeby odpowiednio o nie dbać. Nie zapominajmy o regularnym ostrzeniu. Gdy tylko producent nie poleca inaczej – trzeba ostrzyć nóż przy każdym użyciu. Tępy nóż jest nie tylko nieużyteczny – bo po prostu szarpie i rozrywa włókna mięsa zamiast je rozcinać, ale także może być niezwykle niebezpieczny. Gdy używamy nieostrego noża, wkładamy w to o wiele więcej siły, zatem dużo łatwiej o skaleczenie, czasami bardzo poważne.

Jeżeli dotąd nie używaliśmy naprawdę ostrych noży i sprawimy sobie jakiś porządny komplet, choćby właśnie Ontario Knives, trzeba nauczyć się kroić od podstaw. W internecie możemy wyszukać mnóstwo filmów pokazujących właściwą technikę krojenia. Wystarczy nieco potrenować, aby używać noża jak świetny szef kuchni.

Nóż nawigator
Autor: www.sport-shop.pl
Źródło: www.sport-shop.pl

Ostry nóż przydatny jest również, gdy wyjeżdżamy. To bez znaczenia, czy wybieramy się na kemping, do lasu na grzyby, czy w ogóle na łono natury, dobry nóż warto mieć pod ręką. Największą popularnością, od zawsze cieszą się scyzoryki szwajcarskie. Zawsze zdają egzamin doskonale, więc warto taki mieć.