Kiedy patrzymy na nasze dziecko, które z zainteresowaniem godnym kilkulatka przygląda się, jak pracuje sprężyna i nie może się temu nadziwić, też wpadamy w zdumienie. Ten poskręcany kawałek drucika jest bardzo popularny i znajduje zastosowanie w wielu sferach naszego życia, choć często nie mamy o tym pojęcia.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Dlatego zatem, jeżeli ktoś zaproponowałby nam udziały w fabryce, której zasadniczą funkcją jest produkowanie sprężyn, zapewne wybuchnęlibyśmy śmiechem. I uczynilibyśmy wielki błąd, ponieważ, jak się zaraz okaże, sprężyny są obecne wszędzie.

Ciężko wymienić wszelkie dziedziny działania człowieka, w których potrzebne są sprężyny. Jeżeli tylko dowiemy się, jak wiele rodzajów sprężyn dotąd wymyślono, to złapiemy się za głowę. Trzeba rozpocząć od tego, że ten kształt jest obecny niezwykle często w naturze. Popatrzmy na głowę naszej koleżanki, która może się pochwalić burzą loków. Kiedy przyjrzymy się jej kosmykom, okaże się, że są to właśnie sprężynki. A teraz przeanalizujmy naszą codzienność.

Smartfon
Autor: NOKIA
Źródło: NOKIA

Nocą, po ciężkim dniu, kładziemy się wreszcie spać. Uwielbiamy nasze łóżko. Jest tak cudownie wygodne. A to zasługa odpowiedniego materaca, który najczęściej ma w środku sprężyny. To właśnie one powodują, że materac jest sprężysty i wygodny. Gdy wstajemy nad ranem, najczęściej zrywa nas z łóżka hałas budzika. Obecnie używamy zapewne telefonów komórkowych, ale jeszcze jakiś czas temu używaliśmy zwykłych zegarków. Do budowy ich mechanizmu używa się właściwych sprężynek. Kiedy już zwleczemy się z łóżka, wciśniemy w siebie śniadanie, wybieramy się do pracy. Wielu z nas dojeżdża do miejsca pracy własnym samochodem. Jednym z kluczowych elementów naszego pojazdu są resory, które służą do amortyzowania jakichkolwiek uderzeń. Jest on niczym innym jak jedynie szczególnym typem sprężyny.

Jak można zauważyć, te niepozorne przedmioty są potrzebne w zasadzie wszędzie i spotykamy się z nimi na każdym kroku. Są nam pomocne w życiu codziennym, stosuje się je również w wielu zawiłych urządzeniach.

Źródło: Vanel