Stal odporna na ścieranie ma olbrzymie wykorzystanie. Najczęściej używana jest w przemyśle budowlanym, górniczym, branży wydobywczej oraz gospodarce odpadami. Najpopularniejszym rodzajem blach wytworzonych ze stali trudnościeralnej jest blacha hardox. Jest ona bardzo niepodatna na zniszczenie, co jest kluczowe w przemyśle.

Jednocześnie ze względu na swoją twardość i plastyczność wyróżnia się znaczną wytrzymałością. Ta właściwość zwiększa produktywność produkowanych maszyn. Doskonale sprawdzą się bez względu na sytuację, niezależnie od gałęzi przemysłu, w której mają zastosowanie. Blachy hardox pomimo swojej twardości są łatwe w obróbce, co zwiększa ich zakres wykorzystania. Stal hardox zachowuje swoje własności nawet podczas wyginania, kształtowania jak również spawania. Wykonywane z niej maszyny przemysłowe oraz ich elementy np. noże przemysłowe oraz zgarniacze wyróżniają się niezwykłą odpornością na mechaniczne uszkodzenia i długim czasem użytkowania. Urządzenia wykonane ze stali 500 HB są lżejsze od innych dostępnych na rynku.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Noże maszynowe

Ruby do lemieszy czy noże maszynowe zwane również nożami przemysłowymi mają szerokie zastosowanie. Wykonywane są ze stali trudnościeralnej, dlatego idealnie znajdują swoje zastosowanie w przemyśle. Noże maszynowe rozpowszechnione są w przemyśle metalowym, papierniczym, drzewnym, tytoniowym, w przemyśle tworzyw sztucznych oraz recyklingu, w przemyśle spożywczym, gumowym, przemyśle poligraficznym. Noże maszynowe to: noże do cięcia, do cięcia i wycinania, do łupania, mielenia, do kruszenia, do heblowania oraz noże do odcinania. Atutem noży maszynowych jest zastosowanie najlepszych materiałów wsadowych, dopasowywanych indywidualnie do potrzeb przerobowych. Produkcja noży z blachy hardox trzykrotnie wydłuża okres użytkowania ostrzy, co wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z naprawą.

Zgarniacze

Zgarniacze używane są między innymi do oczyszczania taśmociągów z pozostałości po transportowanych materiałach. Jest to bardzo istotne, dlatego, że zalegające resztki powodują zmniejszanie się trwałości całego systemu transportu, przez co wzrastają koszty eksploatacji urządzenia. Zgarniacze podnoszą wytrzymałość i niezawodność ciągu transportowego, poprzez ograniczenie częstotliwości napraw, ponadto ograniczają poziom hałasu i zapylenia. Zgarniacze wyróżniają się wysoką wydajnością oczyszczania, dużą elastycznością w procesie zgarniania odpadów. Ich montaż nie sprawia trudności. Wykorzystywane są w oczyszczalniach ścieków, w zakładach papierniczych, w przemyśle spożywczym i metalowym.