budowa
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Do wytwarzania maszyn i urządzeń używana jest stal trudnościeralna o bardzo wysokiej wytrzymałości oraz świetnej ścieralności i udarności. blacha trudnościeralne hardox znajdują zastosowanie przy produkcji kontenerów i wywrotek, krawędzi roboczych mszyny wyspecjalizowanych w robotach ziemnych, części maszyn górniczych i betoniarek, które podlegają zużywaniu, konstrukcji platform, jak również podajników, lejów i czerpaków koparek.

blachaTego typu materiał pozwala na nowoczesne, precyzyjne projektowanie oraz obniżenie masy produktów, dzięki czemu poprawia się ich efektywność energetyczną. Różne typy stali trudnościeralnej mają inne cechy w zależności od celu, w jakim są wykorzystywane. Są więc odmiany , które cechuje odporność na tarcie wzdłużne, wykorzystywane na przykład w lemieszach i łyżkach koparek i ładowarek.

Inne odmiany utwardzają się podvczas pracy i stosowane są w kopalniach, cementowniach czy kamieniołomach. Jeszcze inne, odporne na wysoką temperaturę, pracują warunkach bardzo wysokiej ścieralności – hartowane w wodzie stosowane są do produkcji nożyc, pogłębiarek czy maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, przykładowo przy produkcji rzeczy takich jak lemiesze. Blachy trudnościeralne aby sprostać wymogom rynku, muszą być także łatwo spawalne i łatwo obrabialne.

budowa
Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations
Stal trudnościeralna Hardox 400 może być cięta laserem, plazmą, palnikiem tlenowym lub nakierowanym strumieniem wody z elementami ciernymi. Blacha Hardox 600 uzyskuje swoje unikatowe właściwości dzięki zastosowania bardzo skomplikowanego procesu hartowania. Blachy te poddaje się kontroli topograficznej pod względem płaskości. Wyniki tych analiz przechowywane są w zakładach hutniczych i mogą stanowić istotne źródło wiedzy dla producenta narzędzi ze stali trudnościeralnych, a także dla użytkownika tych narzędzi.