Ceny specjalistycznych usług z sektora: transport i spedycja ustalane są na zasadzie cen umownych, które możemy pertraktować. Możliwe jest także wynegocjowanie ceny promocyjnej.

Różne firmy przewozowe jeżeli chodzi o stawki umowne wyróżniają trzy jej postaci. Mówimy tutaj o ryczałcie spedycyjnym, tak zwanych cenach czynnościowych jak również i prowizji spedytorskiej. Ryczałt spedytorski charakteryzuje się tym, że jest stawką pertraktowaną, która ustalana jest w momencie spisywania umowy spedycyjnej.
Statki
Źródło: http://sxc.hu/

Charakteryzuje się tym, że nie zawiera żadnej precyzyjnej kalkulacji. O jego postaci decydują takie elementy jak rozmiar przesyłki jak również i jej podatność przewozowa lub też obszar innych funkcji, które są wzięte pod uwagę podczas transportu.

Ceny czynnościowe zaś są stawkami, które są przypisane ściśle określonym czynnościom transportowym. Stąd też mogą być one taryfowane i po pewnym czasie ich cena bywa, że ulega zmianom. Taryfy stawek czynnościowych niejednokrotnie są ogłaszane przez główne firmy działające na rynku spedycyjnym – Zobacz więcej: transportzchin.pl/pl/cennik/36/. Tutaj trudno jest kontrahentom negocjować ceny zlecenia, gdyż jest to mało opłacalne.

http://www.transportzchin.pl
Źródło: http://sxc.hu/

Ostatnim rodzajem stawek umownych są tzw. prowizje spedytorskie. Są one stosowane w momencie, gdy dochodzi do ujawnienia wartości transakcji handlowej. W takich sytuacjach mowa jest o tym, że spedytor bierze aktywny udział w całej operacji gospodarczej. Wtedy to jego prowizja w znacznej mierze zależy do tego jaką miał postać cały proces przewozu. W takiej sytuacji jego motywacja jest jeszcze bardziej silniejsza, i przez to przykłada on zdecydowanie więcej starań do tego, ażeby proces przebiegł sprawnie i bez żadnych kłopotów.

Firmy spedycyjne w Polsce mają ogromne perspektywy. Jest to spowodowane uwarunkowaniami Polski. Nasz kraj położony jest w samym centrum kontynentu europejskiego. Powoduje to, że może bez obawy odgrywać funkcję pośrednika pomiędzy krajami Europy Zachodniej, a krajami Wschodniej europy. Polska ma ku temu zdecydowanie największe predyspozycje, ponieważ jest bez wątpienia największym a także najbardziej zaludnionym krajem Europy Środkowo-Wschodniej. Firmy spedycyjne już teraz dobrze wykorzystują swoje możliwości na tym obszarze.

Źródło: Logintrans.com.pl