Sporo młodych ludzi marzy o wykonywaniu zawodu prawnika i o ogromnych pieniądzach. Przez lata narosło sporo fałszywych przekonań wokół tego zawodu, które są materiałem na kilka opracowań.

Wiele osób myśli o wykonywaniu zawodu prawnika i o dużych zarobkach. Przez lata narosło wiele mitów odnośnie zawodu prawnika, które mogą być materiałem na kilka opracowań.

prawo - książki

Spójrzmy na inną kwestię. Dlaczego warto zdecydować się na taką karierę? Co z edukacją i czy trudno jest przebić się na szczyt?

Z jakiego powodu młodzi chcą zostać prawnikiem?

Zarobki na pewno odgrywają tu istotną rolę. W najbardziej znanych kancelariach są szanse na spore zarobki, jednakże nie jest tak od od pierwszego dnia w pracy. Jak tłumaczy pan Robert, prawnik oferujący porady prawne w Krakowie po pierwsze „należy się wykazać wiedzą i poświęceniem, by uzyskać wymarzoną pracę”.
Poza bonusami istotny z pewnością jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół zawodów prawniczych jest pewna aura tajemniczości. Drogie samochody, zamożni klienci, markowe garnitury. Wszystko to powoduje, że młodzi studenci prawa chcą także przystąpić do tej rzeczywistości.

Studia – droga przez mękę?

Studia są bardzo trudne i zajmują sporo czasu. To głównie zakuwanie i siedzenie w wielu książkach. Mamy tu na myśli o setkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze łatwych do zdobycia. Możemy poszukać w księgarniach w sieci. Specjalistyczna literatura prawnicza to nie są książki które schodzą od razu, zatem możemy dostać spore upusty. Możemy sprawdzić w popularnych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Trzeba wpisać tylko w wyszukiwarkę dobrze wybrane hasło i na pewno znajdziemy dobre strony. Zdecydowanie najłatwiej kupić kodeks karny ale i z innymi nie będzie większych problemów. Pomocne mogą także być popularne serwisy aukcyjne.

Najczęściej absolwenci po studiach pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, szczególnie gdy postanowili się wyspecjalizować w jakiejś działce prawa. W takiej sytuacji kodeksy możemy zakupić za niewielkie pieniądze. Wystarczy odnaleźć odpowiednie aukcje, wpisując choćby „kpc„ czy „kpa”. Często książki noszą ślady użytkowania, czasem da się poznać, że ktoś przyswajał wiedzę wspomagając się kawą, ale informacje o wszelkich takich śladach zawarte są w opisie.

Najważniejszy egzamin

Nie wystarczy że na studiach jest dużo nauki, to dodatkowo pod sam koniec studiów trzeba zdać aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokacka
komornicza
notarialna

Raz w roku ustalany jest termin ogólnopolskiego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za małe pieniądze. Ale warto. Wystarczy wyszukać by zobaczyć, że mądrze jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Jak widać, nie jest to łatwy wybór. Ale sporo osób decyduje się na taką karierę z powołania, a nie tylko dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak radca prawny, asystent prokuratora, mediator dają możliwość interesującej pracy i niesienia pomocy ludziom.

Źródło: adwokaci-tytko.pl