Większe firmy potrzebują sprawnych i niedrogich rozwiązań telekomunikacyjnych. Jest to szczególnie przydatne w przedsiębiorstwach trudniących się telemarketingiem, czy tych potrzebujących sprawnych kanałów komunikacyjnych między różnymi jednostkami. Spora liczba aparatów telefonicznych i urządzeń faksujących wymaga zastosowanie dodatkowo centrali telefonicznej w celu uniknięcia zatorów na linii komunikacyjnej.

Centrala telefoniczna umożliwia prowadzenie wielu rozmów z użyciem jedynie kilku linii telefonicznych. Na przykład jeśli firma posiada dział pomocy technicznej, w którym pracuje paru konsultantów, nie jest niezbędne tworzenie oddzielnej linii i ustalanie oddzielnego numeru dla każdego z nich. Centrala telefoniczna połączy petenta automatycznie z jednym z konsultantów, nawet jeśli kilka linii jest już zajętych.

Postęp to większe możliwości

telefon
Źródło: www.morguefile.com

Kilkadziesiąt lat temu centrale telekomunikacyjne były niezwykle kosztownymi urządzeniami, znajdującymi się w posiadaniu firmy telekomunikacyjnej. Koszty wykorzystania zwiększały nagminne uszkodzenia i obowiązek ręcznej obsługi. Obecnie centrale cyfrowe są bardzo małe, niemalże bezawaryjne i na tyle niedrogie, że duże przedsiębiorstwa mogą sobie na nie pozwolić. Taka centrala wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji wykonanej przez specjalistów z zakresu telekomunikacji i może działać w zasadzie bez ingerencji z zewnątrz co umożliwia zmniejszenie kosztów działania w zasadzie jedynie do kosztów prądu zużywanego przez centralę.

Zmniejszanie kosztów
Każda wielka korporacja stara się w jak największym stopniu ograniczyć wydatki przy zachowaniu wysokiej skuteczności. Firmy zajmujące się telemarketingiem zamiast typowych cyfrowych centrali stosują centrale voip. Znaczy to tyle, że rolę telefonu pełni komputer łączący się z serwerem spełniającym funkcję centrali. Ceny takiego rozwiązania voip dla firm są dużo niższe od tych, które należy ponieść w przypadku tradycyjnej centrali. Serwery są o wiele tańsze od centrali, korporacje mogą oszczędzić wiele na telefonach a jakość świadczonych usług jest dobra dzięki temu, że pracownik posiada dostęp do zintegrowanego systemu z wykorzystaniem komputera. Poza tym rejestrowanie rozmów jest technicznie łatwiejsze, co zapewnia bezpieczeństwo i możliwość sprawdzania poziomu pracy zatrudnionych osób.