Piszę o tym, z jakiej stali tworzy się dziś maszyny do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś urządzenia (przykładowo podobne do tych: http://lemiesze.biz do trudnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że niejeden z nas oglądał z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie oglądaliście tej, bądź co bądź starej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W serialu pokazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie – od wielkich mostów które są perełkami architektury i budownictwa, po wielkie koparki czy ciężarówki przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.
Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO
Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Niedawno przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad materiałami używanymi do konstrukcji tego typu sprzętów. Przecież stal z której produkuje się taką wielką maszynę ważącą ponad 500 ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszperałem w sieci i natknąłem się na hardox<, czyli niezwykłe wytrzymałą blachę, z jakiej tego typu pojazdy i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest prawie trzydzieści razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją wykorzystywać w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy
Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – super, ale prawdopodobnie waży to z trzydzieści razy więcej niż klasyczny materiał używany do budowy takich sprzętów. Oczywiście, wyszło na to, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne pomimo swej ponadprzeciętnej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej częściej używany odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o podwyższonej trwałości pomijając proces tworzenia planów konstrukcyjnych, przystosowanych do zwiększonej masy budulca. Stad też wywodzi się tak duża popularność tego typu stali.

Pozostając na fali przeczesywania sieci moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej blachy, a jej formułę trzymają w tajemnicy.