W przemyśle wykorzystywane są zróżnicowane rozwiązania w zakresie napędzania maszyn. Jednym z możliwych typów jest napęd za pomocą mechanizmu pneumatycznego. Pneumatyka opiera się na wykorzystaniu sprężonego gazu w działaniu przyrządów i urządzeń. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane w przemyśle dosyć często. Jest o tyle pozytywne, że powietrze jest surowcem powszechnym i łatwo dostępnym. Jedyne, co jest potrzebne to wytworzenie w tym gazie odpowiedniego ciśnienia.

Z użyciem pneumatyki wiąże się również szeroko pojęta armatura przemysłowa (arapneumatik.pl). Pojęcie „armatura” oznacza wszystkie narzędzie pomocnicze, wykorzystywane w miejscu zamieszkania. Przemysłowa natomiast oznacza przede wszystkim takie urządzenia jak zawory i zasuwy, czyli urządzenia pomocnicze, używane na przykład do regulowania dopływu wody.

http://www.arapneumatik.pl/
Źródło: http://www.arapneumatik.pl/

Prasy stanowią odmianę urządzeń, służących do zgniatania różnego typu tworzyw. Używane są na przykład podczas drukowania. Istnieje wiele typów tych urządzeń. Główny podział przeprowadzono ze względu na sposób napędzania urządzenia. Jednym z typów są więc prasy pneumatyczne (tamta strona), napędzane za pomocą powietrza pod określonym ciśnieniem. Cechują je różne parametry, na przykład charakteryzują się zróżnicowaną siłą nacisku, określaną w tonach. Maszyny takie bywają wykorzystywane między innymi do zmiany kształtu różnego rodzaju części metalowych. Poza zgniataniem, stosuje się je również do prostowania elementów, zginania i tłoczenia. Ceny są zróżnicowane zależnie od parametrów urządzenia i jego wykorzystania.

Inne maszyny pneumatyczne

Urządzenie pneumatyczne
Autor: Kecko
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najszerzej używanych urządzeń tego typu jest młotek pneumatyczny. Wykorzystywany jest zwykle w pracach budowlanych, a wachlarz jego zastosowania jest bardzo szeroki. Mechanizm pneumatyczny mogą posiadać również szlifierki, wiertarki i wiele pozostałych przyrządów. Pneumatyka stosowana jest też w akcesoriach innego rodzaju, służących na przykład do zabawy. Coraz bardziej powszechne aktualnie repliki broni to zwykle karabinki i pistolety pneumatyczne. Karabinki, popularnie zwane wiatrówkami, wykorzystywane są też w strzelectwie sportowym oraz do polowań.
Źródło: