Własna firma jest celem wielu obywateli Polski. Praca na własne konto i pokaźna pensja jest kusząca dla wielu ludzi. Jeszcze bardziej kusząca jest możliwość otrzymania pokaźnej pomocy finansowej dla startującego przedsiębiorcy z dobrym planem. Obecnie działa pewna liczba programów wsparcia finansowego dla osób planujących założenie działalności gospodarczej. Wystarczy jedynie innowacyjny pomysł, razem z solidnym biznesplanem i można uzyskać wysokie dotacje z najbliższego urzędu miasta czy z jednego z przedsięwzięć wspierania nowych inicjatyw, prowadzonych przez Unię Europejską.

aerykańskie monety
Autor: Paula Lively
Źródło: http://www.flickr.com
Im bardziej innowacyjny pomysł, tym więcej szans że środki zostaną przyznane. W takim przypadku można także uzyskać największe możliwe dofinansowanie z nawet większej liczby instytucji jednocześnie.

Jeżeli braknie środkówKredyt na start dla firm (kredyt na start dla firm) jest najkorzystniejszą alternatywą dla dotacji. Jest to także korzystne rozwiązanie dla osób potrzebujących znacznych sum na początek, a maksymalne dofinansowanie nie jest wystarczająco wysokie. Banki nierzadko oferują bardzo dobre warunki otrzymania kredytu, klient firmowy może bowiem dać bankowi większy zysk w perspektywie wielu lat. Nie dziwi więc opcja zatrzymania rat kredytu, czy opcja zwiększenia okresu trwania umowy kredytowej. Większość przedsiębiorców na starcie zaciąga kredyty, zdarza się to też w kolejnych okresach funkcjonowania przedsiębiorstwa – przykładowo na etapie rozwoju firmy. Bankowość dla firmBanki dysponują bogatą ofertą skierowaną do osób posiadających działalność gospodarczą. Sporo korzyści w tej sferze przyniosło dołączenie kraju do Unii Europejskiej. Co prawda używanie jednolitej waluty we wszystkich krajach członkowskich jest w czasie kryzysu coraz mniej możliwe, jednak wspólnota niesie za sobą sporo możliwości w bankowości. Przykładem tego rodzaju możliwości jest tzw. przelew SEPA (tutaj dowiesz się dużo więcej: kontynuacja na bgz.pl), pozwalający na natychmiastowy transfer pieniędzy między krajami członkowskimi.

Dotąd wykonanie takiego przelewu było kosztowne i zabierało wiele czasu. Możliwość korzystania z banków za granicą wywołała także znaczny rozwój lokalnej bankowości – teraz oferty są atrakcyjniejsze cenowo i dają więcej przywilejów niż do tej pory.