Pytanie jakie ogrzewanie do domu stawia sobie wiele z nas planując budowę. Sporo praktycznych porad znajdziemy w internecie, przykładowo na portalu Lazienkaplus.pl. Jest to swego rodzaju baza zbierająca artykuły związane z tematyką ogrzewania, ale również kwestii związanych z klimatyzacją czy wentylacją.

ognisko
Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo metod dostarczania ciepła do pomieszczeń. Wybór konkretnego warunkuje wiele czynników: rodzaj wnętrza, czas przebywania w nim ludzi, możliwości techniczne oraz zdolności finansowe. W zależności od użytego materiału, oraz specyfiki pomieszczeń wyróżnić można kilka rodzajów grzejników montowanych współcześnie w pomieszczeniach. Jasne jest, że każde z nich ma swoje zalety oraz wady. Coraz rzadziej stosowane są grzejniki gazowe, głównie ze względu na dosyć wysoki koszt utrzymania, chociaż niższy od elektrycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość szybkiego uruchomienia o każdej porze. W tej grupie grzejników rozróżnić można grzejniki gazowe metalowe, akumulacyjne czy konwekcyjne.

Grzejniki radiatorowe powoli są wypierane przez konwekcyjne. Sposób ich działania jest prosty – powietrze przepływa na zewnątrz radiatora, a ten zawsze ma rozłożoną powierzchnię zewnętrzną. Wadą takiego podejścia jest konieczność zagospodarowania większej ilości powierzchni na ścianie, natomiast główną zaletą to, że ogrzewanie domu jest bardziej równomierne.

Istotnymi źródłami ciepła, szczególnie w pomieszczeniach, które są wysokie, są promienniki energii cieplnej. Oparte o takie rozwiązanie systemy grzewcze ocieplają pomieszczenia pośrednio poprzez promieniowanie podczerwone. Systemy te cechują się niskim stopniem bezwładności. Technologie grzewcze oparte na promiennikach bardzo często stosowane są w rożnego rodzaju obiektach przemysłowych. Niewątpliwą zaletą takiego ogrzewania są niskie koszty eksploatacji, przy takim samym komforcie cieplnym jak w rozwiązaniach opisanych powyżej. Słabą stroną natomiast spore uzależnienie od typu promienników – wodne, elektryczne, gazowe.

Kolejną grupą kaloryferów są grzejniki nadmuchowe. Stanowią one miks grzejnika konwektorowego z wentylatorem. Źródłem energii najczęściej jest w tym przypadku prąd elektryczny. Obecnie ten typ wytwarzania ciepła stosowany jest na przykład w kominkach. Tym razem zaczniemy od wad: wysoki poziom hałasu, trudności w uzyskaniu stabilnej temperatury. Zalety: szybkość ogrzewania, stosunkowo małe wymiary, możliwość stosowania również chłodnego nawiewu. Taki rodzaj ogrzewania może skutecznie zastąpić takie rozwiązania jak wełna mineralna czy izolacje elewacji ścian. Więcej produktów tutaj: http://www.lazienkaplus.pl/pl/pompy-ciepla,9,220,c.html

Autor: TECE

Popularnie stosowanym rodzajem ogrzewania jest podłogowe. Ciekawą właściwością tego rodzaju ogrzewania jest sposób w jaki odbywa się emisja ciepła. Dostarczane jest ono przez promieniowanie całą powierzchnią
podłogi. Ogrzewanie podłogowe generuje komfort cieplny najbardziej przybliżony do teoretycznego profilu idealnego. W tym przypadku konwekcja nie ma miejsca, a często ten rodzaj ogrzewania wykonuje się jako wodne lub elektryczne. Zaletą jest tutaj równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz brak części, które w innych rodzajach ogrzewania należałoby zamontować (np. kaloryfery) Wadę stanowi montaż – aby zaimplementować takie rozwiązanie do naszego domu czy mieszkania trzeba przede wszystkim zerwać podłogę.

Więcej o metodach ogrzewania i innych problemach związanych również z szeroko pojętą klimatyzacją czy wentylacją można przeczytać w portalu internetowym Lazienkaplus.pl Znajdują się tutaj setki artykułów, które mogą okazać się bardzo pomocnymi przy remoncie czy budowie domu.