W każdym miejscu pracy, w którym nie wykonuje się tylko pracy biurowej, zasadniczą wartością musi być bezpieczeństwo zatrudnionych. To w tym celu właśnie opracowano i wprowadzono zasady BHP, przewidujące bardzo zróżnicowane obszary związane z bezpieczeństwem pracy. Z przepisami tymi powinni zapoznać się wszyscy zatrudnieni, jak również ich kierownicy.

odzież ochronna
Przestrzeganie tych przepisów jest zwłaszcza istotne w miejscach pracy, których charakter naraża pracowników na niebezpieczeństwo wypadku. Są to więc na przykład zakłady pracy z zaawansowanymi maszynami sterowanymi przez ludzi, a także przedsiębiorstwa prowadzące prace na znacznych wysokościach.

Zapewnienie pracownikom odpowiedniego zabezpieczenia, a także właściwe ich przeszkolenie jest tutaj kwestią zasadniczą. W przepisach BHP bardzo ważne miejsce zajmują zasady dotyczące odpowiedniego stroju w miejscu pracy. Odzież ochronna w dużej liczbie zawodów jest bowiem niezbędna i może uchronić pracownika przed poważnymi urazami i uszczerbkiem na zdrowiu.

Buty w zakładzie pracy

W wielu zakładach pracy wymaga się, aby zatrudnieni zdobyli konkretny rodzaj butów do pracy. Rodzaj tych butów oczywiście zależy od rodzaju wykonywanego zawodu. Niejednokrotnie jednak można mieć do czynienia przykładowo z ciężkim obuwiem roboczym, przydatnym na stanowiskach wiążących się z budową i nie tylko. Przykładowo obecnie często jest sytuacja, że Polacy jadą do pracy do innych krajów europejskich. W dużych zakładach pracy konieczne jest tam zaopatrzenie się w specjalne buty posiadające metalowe elementy w środku. Obuwie tego rodzaju jest ciężkie, ale zapobiega urazom nóg podczas pracy. Tak więc ogólnie w części zawodów kombinezon roboczy (http://gvarant.pl/pl/odziez-robocza/kombinezony/) to nie wszystko.

Odzież odblaskowa

Istnieje również duża liczba profesji, których powinności wymagają posiadania odzieży zwracającej uwagę. Do tego rodzaju zawodów należą pzykładowo zawód policji drogowej czy straży miejskiej. Również na budowach stosowane są kamizelki ostrzegawcze, w większości przypadków w jaskrawożółtym kolorze. Tego rodzaju ubiory nierzadko także noszą pracownicy ochrony. Kamizelki tego typu – link do strony – służą wyróżnianiu się pracownikaC, co często zmniejsza zagrożenie poważnego wypadku. Na budowie zazwyczaj stosuje się dodatkowe specjalne kaski ochronne.