Aktualnie w sumie wszystkie towary posiadają opakowania. W niektórych przypadkach opakowanie jest wręcz niepotrzebne. Istotny jest z kolei między innymi w produktach żywnościowych. W zależności od charakteru produktu, a więc jego przydatności do jedzenia i innych elementów, opakowania są różne.

pudło

Niektóre towary na przykład muszą być puszkowane, gdyż tylko wtedy mogą utrzymać swoje cechy i smak. Podobnie kwestia wygląda ze składowaniem. Wiadome jest, że jedynie niektóre produkty trzeba przechowywać w lodówce, pozostałe z kolei mogą być trzymane w temperaturze pokojowej. Zakładem, w którym wytwarza się różnego rodzaju opakowania, jest hurtownia opakowań, która ma w ofercie np. http://ezaopatrzenie.pl/woreczki_do_pakowania_prozniowego czy http://ezaopatrzenie.pl/torebki_z_zamknieciem_strunowym.

W hurtowni takiej wyrabiane są wszelkiego rodzaju pudełka i pozostałe elementy do pakowania. Często również w tego typu zakładach powstają pudełka na żywność na wynos z tworzyw sztucznych i inne tego rodzaju artykuły. Hurtowni takich znajduje się bardzo wiele w obrębie Polski. Z ich usług korzystają rozmaite wytwórnie produktów spożywczych i inne.

Odmiany opakowań

Typ materiału do pakowania zależny będzie przede wszystkim od tego, co ma być w nim przechowywane. Jednym z często wykorzystywanych materiałów jest karton. Stanowi on bowiem całkiem dobre zabezpieczenie przed zniszczeniem towaru.
Kartony wykorzystuje się na przykład do pakowania i transportowania sprzętu RTV, takich jak telewizory. W takich sytuacjach oprócz kartonu stosuje się specjalne zabezpieczenia wykonane ze styropianu, które mają za zadanie zmniejszać ryzyko uszkodzenia ładunku podczas transportu. Do artykułów spożywczych sypkich zazwyczaj wykorzystywane są rozmaite opakowania z papieru i folii. Na produkty mleczne i nabiałowe najlepsze są plastikowe kubki, natomiast mleko przechowuje się w specjalnych pudełkach, zwanych tetrapakami.

Folia

Jednym z bardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych do pakowania jest folia. W kuchni folię spożywczą wykorzystuje się do pakowania jedzenia, z kolei aluminiowej – do pieczenia. W przemyśle niezwykle chętnie wykorzystywanym tworzywem jest tak zwana folia stretch. Jest to folia bardzo elastyczna, służąca do pakowania różnorodnych elementów. Oferowana jest zazwyczaj w dużych rolkach i cieszy się dużym powodzeniem ze względu na szerokie wykorzystanie.