Jak wszem i wobec wiadomo, Reguły Murphy’ego to zabawne określenia w formie zazwyczaj jednozdaniowych powiedzonek, celowo stworzonych jako mini definicje. Pierwsze takie prawo zostało sformułowane w latach czterdziestych XX wieku. Pracowano nad problemem wpływu przeciążenia na organizm człowieka.

Bateria wannowa z podłączeniem do posadzki z kolekcji Retro
Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

Jak mówi jedna z wersji historii na pytanie żurnalisty jak udało się uchronić od ofiar rannych odpowiedziano, że wzięto pod uwagę prawo jednego naukowca tego projektu – Murphy’ego czyli następująca sentencje:

„Jeżeli coś może się zepsuć, na pewno tak właśnie się stanie”. Z czasem sentencje naukowca pesymisty z poczuciem humoru stały się tak popularne, że zaczęto wymyślać podobne.

Reguła ta ma zastosowanie w mej łazience. Ilekroć odmawia posłuszeństwa któraś bateria umywalkowa (solidne baterie do kranu) czy bateria prysznicowa, z całą pewnością stanie się to w okresie Bożego Narodzenia, powodując w ten oto sposób, iż na kilka dni mogę spokojnie odstawić kawę (z powodu wzrostu mojego ciśnienia) bowiem zakup takich akcesoriów łatwy nie jest – wybór jest ogromny. Kafelkując łazienkę mamy możność spełnić swoje najbardziej oryginalne pomysły. Musimy jednak zwrócić uwagę na niektóre aspekty natury technicznej, gdyż możemy zostać z wprawdzie ładną baterię umywalkową, baterię prysznicową albo baterię bidetową (baterie prysznicowe), jednakże trudnym będzie jej założenie w naszej łazience.

Przy wyborze bardzo istotne są dwa parametry: to czy bateria jest „stojąca” inaczej stożkowa czy może ścienna. Baterie pierwszego typu są łatwiejsze w zainstalowaniu, ich zaletą jest to, iż ich umieszczenie jest w mniejszym stopniu uzależnione od tego gdzie przebiegają rury wewnątrz mieszkania, dzięki czemu zazwyczaj zbędnym jest rozkuwanie ścian. Stąd są one najpopularniejsze w nowszych budynkach. Drugi typ to baterie ścienne instalowane najczęściej w starszych budynkach. Niestety tutaj konieczna jest precyzja podczas montażu, gdyż razie czeka nas dodatkowe kucie, a więc i dużo większe koszty montażu.Musimy również pomyśleć o tym, iż im bateria wannowa, bateria prysznicowa czy bateria bidetowa bardziej ciężka, tym będzie mniej podatna na zmiany temperatury wody. Poza tym większy ciężar zwiększy szczelność naszej baterii.O tym wszystkim właśnie – dzięki prawom amerykańskiego inżyniera – trzeba było pomyśleć kiedy smażył się karpik.