Na rynku jest dostępny duży wybór elektroinstalacyjnego sprzętu. Z gniazdami chyba każdy powinien dać sobie radę i wiedzieć do czego służą. Jednak już przy włącznikach zaczynają się robić problemy ze zorientowaniem się, czym różnią się poszczególne ich modele, i w jaki sposób użyć je w swoim domu.

Włącznik światła
Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna najpopularniejsze i znane każdemu są włączniki jednobiegunowe, używane są one kiedy zajdzie potrzeba włączenia i wyłączenia napięcia w jednym miejscu. Włącznik tego typu posiada dwa stany, albo będzie przewodzić napięcie albo będzie do odcinać. Po dołożeniu do włącznika jednopozycyjnego pokrętła regulującego natężenie prądu otrzymuje się tak zwane ściemniacze, które służą do regulacji natężenia światła w pomieszczeniach. Często są również stosowane modele świecznikowe, bardzo się one przydają kiedy chce się sterować paroma żarówkami. Na schodowych klatkach bardzo dobrze sprawdzają się łączniki schodowe, pozwalają one na włączenie światła z jednej strony i wyłączenie z drugiej. Przeważnie stosowane są na klatkach schodowych i korytarzach i stąd pochodzi ich nazwa. Uzupełnieniem wymienionych powyżej typów są łączniki krzyżowe, które pozwalają na realizację bardziej skomplikowanych układów, przykładowo oświetlenia kilku pięter, a także wersje automatyczne, w jakich są zainstalowane czujniki ruchu (http://ospel.pl/pl/katalog/osprzet-podtynkowy/rodzaj/czujnik-ruchu.html) które reagują na ludzi którzy się pojawiają w pomieszczeniu.

Nowoczesna lampa
Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierając włączniki (link do strony) do domu w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę ich działanie. O tym, jakie będą potrzebne dowie się z pewnością od fachowców, którzy zajmować się będą realizacją domowej instalacji. Asortyment włączników w sklepach jest bardzo duży, wytwarzane są one przez wiele firm i w różnych stylistycznych liniach. Można zdecydować się na klasyczną kolorystkę i wzornictwo, lecz jeśli ktoś chce, to może kupić na przykład łączniki nowoczesne, zrobione ze stali nierdzewnej. Najczęściej dana linia stylistyczna obejmuje wszystkie rodzaje wyłączników, z tego też powodu bez większych problemów można je nabyć do wszystkich pomieszczeń w domu.