Przed okresem dominacji betonu i asfaltu, kostka brukowa była w powszechnym użyciu przy wytyczaniu dróg. Najwcześniej datowane brukowane ścieżki odkopano na Krecie, mają aż trzy i pół tysiąclecia!

Przed okresem dominacji betonu i asfaltu, kostka brukowa była w powszechnym użyciu przy budowie dróg. Najwcześniej datowane brukowane trasy odkopano na Krecie, liczą sobie aż 3500 lat!

Metalbud
Źródło: www.metalbud.net.pl

Podobne drogi, choć odrobinę już młodsze, odkopano też w granicach dawnej Mezopotamii. Kostkę brukową chętnie stosowali starożytni Rzymianie. Mawia się, iż wszystkie drogi prowadzą do stolicy cesarstwa. Wspaniałe brukowane szlaki scalały wszystkie zakątki mocarstwa i były niezbędne w komunikacji. Do dziś możesz podziwiać element takiej trasy. W Rzymie jest znana z powieści Quo Vadis antyczna Via Apia. Od XVI wieku o bogactwie miasta mówiła liczba wybrukowanych dróg (link do strony).

Najpiękniejsze ośrodki miejskie Starego Kontynentu mogły się poszczycić swoimi kocimi łbami. W latach 50. zaczęła się era asfaltu. Era kostki brukowej minęła, ale nie do końca przecież.

W dzisiejszych czasach kostka brukowa ma zastosowanie zazwyczaj do wykładania chodników i podwórza przed willami. Wybór na rynku jest naprawdę spory. Możemy kupić sobie modele w różnym kształcie, projekcie, wymiarze, budulcu i koszcie. W ofercie są bruki granitowe, marmurowe, betonowe i drewniane (http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/bloczki/|http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/beton-komorkowy/”>http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/beton-komorkowy/|http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/cegly/”>http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/cegly/|http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/stropy/”>http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/stropy/|http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/kominy/”>http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/kominy/|http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/dachy/”>http://metalbud.net.pl/produkty/dzial-budowlany/dachy/}). Okrągłe, trójkątne i bardziej fikuśne. O rozpiętości kolorów już nawet nie wspomnę. Grubość musisz dopasować w zależności do tego, czy po bruku ma jeździć samochód albo innego typu pojazd.

Kiedy szukasz uczciwego hurtownika kostek brukowych, użyj internetu. Gdy przebywasz na przykład w Łodzi, wpisz do Google „hurtownia budowlana łódź” albo „docieplenia łódź”. Pamiętaj, by wybrać wiarygodną i opłacalną ofertę i hurtownika, który obieca ci pewność trwałości kostki.

Źródło: Metalbud