Niegdyś w budownictwie wykorzystywano jedynie kilka najważniejszych materiałów budulcowych – cegłę, beton oraz stal. Od tego czasu powstało dużą liczbę innych, nowoczesnych i szeroko stosowanych budulców, charakteryzujących się określonymi właściwościami. Wszystkie te, znane od dawna tworzywa uległy jednak ewolucji i zaadaptowały się na potrzeby nowoczesnego rynku architektonicznego. Jednym z przykładów
tego rodzaju adaptacji jest stal plastyczna. Obecnie na rynku jest kilka firm trudniących się produkowaniem części ze stali plastycznej, a tworzywo to znalazło wykorzystanie również w innych dziedzinach. Przykładem jest firma Domex, zajmująca się wytwarzaniem wszelkiego rodzaju armatury z tego tworzywa.

Jak wykorzystuje się stal plastyczną

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Stal plastyczna to konkretny stop metali, przeznaczony do kształtowania na zimno. Ten proces formowania elementów jest dużo mniej kosztowny od odlewania. Części powstałe tym sposobem nie wymagają tworzenia formy, która jest najbardziej kosztownym elementem w ramach masowej produkcji. Sposób ten ma jednak swoje minusy, nawet plastyczna stal posiada swoją wytrzymałość. Nie można więc z niej wytwarzać bardziej precyzyjnych części, jak na przykład bloków w silniku. Doskonale za to sprawdza się w powstawaniu nieskomplikowanych części, jak na przykład rury gazowe i wodociągowe, ze względu na podatność materiału na formowanie można z łatwością otrzymać pożądany kształt rury. Do tego przeznaczenia stosuje się najczęściej stop o oznaczeniu s690ql.

Różnica między stopami

Zwykle stosuje się trzy typy stali, różniące się pomiędzy sobą dużą liczbą parametrów. Najważniejszym z nich jest wytrzymałość. Najbardziej wytrzymałym stopem jest s700mc, który może wytrzymać nacisk nawet 950 newtonów na milimetr kwadratowy. Drugim istotnym wyznacznikiem jest wydłużanie względne. Ten czynnik umożliwia określenie procentowo wydłużenia stali po stworzeniu z niej elementu. W tym kontekście najkorzystniej działa stop, z którego wytwarzane są rury. Niestety, wzrost wytrzymałości tworzywa wiąże się ze zmniejszeniem jego plastyczności. Najlepszym tworzywem łączącym wysoką odporność i pozwalającym na dobą obróbkę jest s420mc (informacje na temat stali).