Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i doceniane w obrębie całego świata od wielu stuleci. Z początku ich wartość widziano wyłącznie w kwestiach estetycznych, a więc krystalicznym kształcie i blasku. Wymienione cechy też zadecydowały o tym, że z kamieni tego rodzaju zaczęto wyrabiać elementy dekoracyjne. Minerały te jednak to nie tylko piękno i połysk, ale również wiele praktycznych cech.

O pozytywnym działaniu minerałów na zdrowie człowieka mówi duża liczba opowieści, gdzie konkretnemu minerałowi przypisane jest inne działanie. Kamienie szlachetne charakteryzują się różną twardością. Te o najwyższym poziomie twardości są niezwykle przydatne w przemyśle. Najtwardszy minerał dostępny na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do wyrabiania tego rodzaju elementów jak ostrza pił i wiertła do twardych tworzyw. Natomiast minerał o najniższym poziomie twardości czyli talk ma zastosowanie w chemii gospodarczej i kosmetykach.

Ozdoby

wspaniała drogocenna korona
Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z minerałów przede wszystkim wyrabiane są różnego typu elementy ozdobne. Dobre są do tego zarówno kamienie najdroższe takie jak diament, a także kamienie półszlachetne jak cytryn. Ten ostatni zresztą w wyrobach ozdobnych prezentuje się niezwykle okazale z uwagi na atrakcyjną formę kryształów i ich żółto-złotą barwę. Do kupienia jest bardzo wiele rodzajów ozdób z kamieni. Charakterystyczne jest to, że kamienie najczęściej są oprawiane w srebro, rzadko w złoto. Tak więc oferowana jest biżuteria ze srebra z kamieniami w formie pierścionków, kolii, kolczyków i innych. Poza tym można kupić elementy mniej eleganckie, a zarazem mniej kosztowne, w formie przykładowo naszyjnika z jednym kamieniem na rzemyku. Ozdoby takie są szczególnie lubiane przez dzieci – więcej pomocnych wskazówek.

Inne produkty
Minerały takie jak między innymi agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na rozmaite elementy codziennego użytku. W wielu punktach do nabycia są agatowe przyciski do papieru w rozmaitych formach, świeczniki czy figurki. Ponadto bardzo dobrym pomysłem na prezent może być agatowa szachownica w zestawie z kompletem figur również wykonanych z agatu. Niektóre minerały takie jak większość kwarców są podatne na kształtowanie, pozostałenatomiast jak między innymi malachit czy cyrkon są lepsze do produkcji prostych ozdób.