Lojalność konsumenta to rzecz bezcenna dla każdego producenta.Poprzez lojalność rozumie się również stopień identyfikuje się nabywcy z marką.

Intencją każdego producenta jest wykreowanie takiej marki, która zaspokoi jak najwięcej potrzeb klienta, implikując w ten sposób jego lojalność. Im bardziej konsument identyfikuje się z marką, tym prościej sprawić, żeby jak najczęściej nabywał on te same towary.

robot z wózkiem na zakupy
Źródło: flickr.com

Poczucie przywiązania klienta wobec producenta, wiąże się naturalnie ze poziomem znajomości danej marki. Lojalny klient to ten, który nie tylko często nabywa nasz produkt, ale też poleca go innym.

Lojalność to nie tylko cecha klienta, ale proces, który działa w obie strony. Także producent musi wykazać się lojalnością wobec swoich stałych klientów, jeśli chce jak najdłużej zatrzymać ich przy sobie.Celem wszelkich działań marketingowca jest oczywiście wspieranie sprzedaży co jest istotą programów konsumenckich tego typu. Zatrzymanie przy sobie najwierniejszych klientów, wymaga od właściciela marki zastosowania niezbędnych narzędzi marketingowych. Jednym z nich jest program lojalnościowy, poprzez który przeciwdziała się odchodzeniu konsumentów do innych firm.

W skutecznym programie lojalnościowym najważniejsze jest stworzenie osobistej relacji z klientem.Każdy kupujący chętnie korzysta z usług firmy, która traktuje swoich klientów indywidualnie. Pamiętajmy, że wprowadzenie takiego programu wymaga jednakże opracowania długofalowej strategii. Aby stały nabywca robił zakupy częściej, musimy go za to wynagrodzić tak, by wrócił do nas, gdy skończy mu się jego ulubiony produkt.

>

zakupy
Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Typowy motywacyjny program to cały zestaw narzędzi, dzięki którym można efektywnie planować komunikację z klientem. Obecnie na rynku pojawiły się także firmy, które oferują zarządzaniem profesjonalnych programów dla stałych klientów. Obsługa programów lojalnościowych dla hurtowni polega na kompleksowym zarządzaniu całym programem, zaczynając od zasad, a kończąc na rozliczeniu z uczestnikami. Gotowy pakiet można także wykupić w formie usługi on-line,elektronicznej, które ułatwi nam zarządzanie całym projektem. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, szczególnie dla niedużych firm.