W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska oraz sposobach oszczędzania energii, a odzwierciedlenie tego trendu zauważyć można w także w innych dziedzinach, do których należy również architektura.

budoskop
Autor: Fiona MacGinty-O’Neill
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które szczególnie zwraca uwagę na charakterystyczną konstrukcję, mającą na celu obniżenie utraty ciepła, wielokrotnie wydobycie energii z innych źródeł, a czego konsekwencją jest obniżenie kosztów związanych z eksploatacją domu.

Jeśli my także zapragnęliśmy żyć w zgodzie z naturą, przy czym wziąć pod uwagę nasze dochody i przychody proponujemy zdecydować się na dom energooszczędny. Struktura takich budynków podyktowana jest zasadami oszczędności energii oraz ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na fasadach budynków od ogrzanej słońcem strony widoczne są spore przeszklenia, liczba i rozmiar otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, stanowią minimum, przez co zredukowana jest powierzchnia, przez którą może uchodzić ciepło z wnętrza.

budowa
Autor: MULTI
Źródło: MULTI

Gdy prowadzimy konwersacje o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To także późniejsze utrzymanie go, a co za tym idzie opłaty za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”.

Dom energooszczędny to także dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, dająca nam oszczędności finansowe na lata. Poza tym zdajmy sobie z tego sprawę, że ceny energii będą stale rosły, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty utrzymania. Bardzo często lwią część budżetu przeznaczamy na utrzymanie naszego domostwa – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt postawienia takiego domu nie oznacza potężnych nakładów finansowych – przeważnie nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Dlatego planując budowę domu, coraz więcej osób postanawia wybrać projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.