Jeżeli zapytać jakiejkolwiek osoby co myśli o obecnej sytuacji na naszym rynku pracy, zapewne nie będzie to pozytywna opinia. Każda osoba spośród nas wie przecież jak ciężko jest dzisiaj dostać zatrudnienie, nie tylko zgodne z posiadanymi kwalifikacjami lecz jeszcze przyzwoicie płatne.

Przede wszystkim młodzi ludzie, którzy właśnie wchodzą w dorosłe życie mają kłopot ze stabilizacją swej sytuacji. Niezwykle często po dłuższym czasie pozostawania bez pracy, decydują się na każde zajęcie, które nie jest powiązane z ich zainteresowaniami. Jest to bardzo trudna sytuacja, gdyż tracą oni zapał oraz często przestają szukać pracy, która zagwarantuje im nie tylko świetne zarobki lecz przede wszystkim satysfakcję. Jest to bardzo pesymistyczna wizja, lecz na szczęście istnieją również młode osoby, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Naturalnie znalezienie dla siebie odpowiedniego zajęcia oraz założenie swojego biznesu wymaga sporo pewności siebie oraz stanowczości, jednak w znacznej części przypadków na pewno się opłaca. Na początek należy skrupulatnie zastanowić się nad tym czym chcemy się zajmować, a potem sprawdzić czy taka firma już nie funkcjonuje lub czy na konkretną usługę jest taki zbyt, że druga firma tego typu będzie miała szansę utrzymania się. Jeżeli te badania wyjdą nam pozytywnie, przed nami wciąż oczywiście spora ilość różnego typu formalności, które dla wielu są drogą przez mękę.

biuro - lokale na wynajem
Autor: Swissdave

W wolnym czasie dobrze jest również przemyśleć takie sprawy jak na przykład wynajem biura (www.letia.pl/pl/oferta), w którym będziemy pracować czy przyjmować naszych przyszłych klientów. Oczywiście powinniśmy mieć na uwadze to, że koszt tego rodzaju wynajmu nie może wykraczać poza posiadane przez nas możliwości finansowe, które na początku w sporej części przypadków nie są zbyt imponujące. Dobrze jest także zastanowić się nad dzieleniem wynajmowanej przestrzeni biurowej z innymi osobami, które również mają swój jednoosobowy biznes.

Tak zwany coworking jest teraz bardzo popularny w innych krajach i również u nas gromadzi coraz większą ilość zwolenników. W tenże sposób bowiem nie tylko oszczędzamy sporo pieniędzy lecz również nie jesteśmy skazani na spędzanie długich godzin pracy w całkowitej samotności (lokal w Centrum Letia w Legnicy). Wydaje się to zatem idealnym rozwiązaniem, szczególnie na początku naszej przygody z samodzielną działalnością.