Biblioteka to instytucja, której funkcjonowanie uzależnione jest od wielu różnorodnych elementów. Bez wątpienia w bibliotece najważniejsi są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że zarządzanie organizacją taką jak biblioteka jest proste i nie wymaga dużego wysiłku. W rzeczywistości w zasadzie całe funkcjonowanie instytucji i jej egzystencja zależy od sposobu kierowania. Jest to istotne zwłaszcza aktualnie, gdy poziom czytelnictwa gwałtownie spada, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba ludzi przychodzi do bibliotek.

w bibliotece
Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ich kierownicy muszą poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób zachęcić nowych czytelników do odwiedzenia, a starych do pozostania. Znaczącym elementem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej biblioteki, co w kraju najczęściej nadal jest pomijane, nierzadko z powodu niewystarczających środków. Organizowane są rozmaite akcje promocyjne, jak również atrakcyjne wydarzenia w budynku biblioteki, które przyciągają ludzi.

Tworzenie kolekcji
Każda biblioteka, w zależności od jej wielkości i typu, zbiera inne zbiory. Występują między innymi specyficzne rodzaje bibliotek, gromadzących jedynie materiały o jednej tematyce; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast placówki publiczne zazwyczaj udostępniają pozycje beletrystyczne, a w mniejszym stopniu naukowe. Nieprawdziwy jest pogląd części ludzi, którzy sądzą że biblioteka powinna brać wszystkie darowane książki. Bierze je wtedy, gdy są w dobrym stanie, a co najwazniejsze gdy są zgodne z profilem zbiorów. Ponadto pracownicy bibliotek wiedzą, jakie pozycje są szczególnie pożądane z uwagi na popularność.

Kontrole
Tak samo jak w innych instytucjach, także w bibliotekach istnieje obowiązek wprowadzania co pewien czas właściwych kontroli. Dotyczą one w dużej mierze inwentarza biblioteki, czyli zarówno księgozbioru, jak również wyposażenia, w skład którego należą na przykład meble. Aktualnie do takich przedsięwzięć także stosuje się najnowsze technologie. Gdy trwa jest inwentaryzacja, program komputerowy (tu więcej: http://www.ewidencjamajatku.pl/) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej zakończeniu.