Blacha to bardzo ogólne określenie, oznaczające kawałek metalu, którego grubość jest mniejsza, niż szerokość i długość. Tego rodzaju produkty hutnicze, zwłaszcza ze względu na swoją cenę, posiadają bardzo dużo zastosowań we wszystkich dziedzinach produkcji przemysłowej. Blacha jest wytrzymałym materiałem, który jest elastyczny i łatwy w formowaniu, nie wymaga szczególnych nakładów finansowych na konserwację. Większa część kosztów poniesionych przy jej kupnie może się zwrócić – kiedy blacha nie będzie już potrzebna, można ją sprzedać jako złom.

Akumulatorowe nożyce do blachy GSC 10,8 V LI Professional firmy Bosch z wydajnym akumulatorem litowo jonowym
Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-prasa.pl
Jaką blachę wykorzystywać?Blachy różnią się od siebie grubością, strukturą, tworzywem z którego są tworzone oraz wykończeniem. Każdy z rodzajów blachy znajduje odmienne zastosowanie w przemyśle. Blacha falista może służyć za pokrycie dachowe w magazynach, natomiast inne typy blach znajdujące wykorzystanie jako pokrycie barki transportowej. Oczywiście taka blacha do barek będzie grubsza i wytrzymalsza od tej na dach. Taką formę tworzywa stosuje się także w kopalniach, do zabezpieczania szybów. Takie typu rozwiązanie jest szybsze i mniej kosztowne od pozostałych wykorzystywanych w kopalniach. Blacha do kopalni musi mieć odpowiednią grubość, żeby wytrzymać napór dziesiątek ton i utrzymać bezpieczeństwo dla pracujących górników. Blacha jest także materiałem często wykorzystywanym w transporcie. Oprócz wymienionych wcześniej barek, z blachy produkuje się kontenery do transportu. Blacha do kontenerów jest wyraźnym przykładem blachy o innej formie, gdyż jest najczęściej produkowana z blachy trapezowej.

Statki
Źródło: http://sxc.hu/

Z jakich tworzyw produkowana jest blacha?Taki produkt może być wykonany z każdego typu metalu, który jest odpowiedni do obróbki hutniczej. Najpopularniejsza w przemyśle jest blacha stalowa, ale ze względu na większą wagę i podatność na korozję, obecnie często wykorzystuje się zamienniki aluminiowe. Rzadko stosuje się tworzywa droższe, jak miedź czy stal nierdzewną, z uwagi na niewielką opłacalność stosowania tego typu materiałów w przemyśle. Takie blachy stosuje się na przykład jako ozdobne pokrycie dachu w budynkach publicznych. Mogą również służyć jako materiał wykorzystywany w kowalstwie artystycznym, lub masowym wytwarzaniu części dekoracyjnych obiektów.