Trzeba byłoby długo dumać nad tym, co takiego określić można jako ten największy wynalazek dla ludzkości. Sporo rzeczy możemy zaliczyć do takiej kategorii zaczynając na przykład od prądu, dalej dochodząc do radia, samolotu, łodzi podwodnej i tak dalej. Niewątpliwie w grupie tej powinny być również plastik i wszelkie inne sztuczne tworzywa. Ich zastosowanie jest ogromne i trudno byłoby odszukać dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego wynalazku.

Do jednej z najmocniej wykorzystywanych cech charakteryzujących tworzywa sztuczne należy między innymi ich duża elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których właściwość ta ma duże znaczenie znajdują się tak zwane elastomery (http://interchemol.com.pl/produkty/elastomery). Elastomer zaliczany jest do polimerów, które mają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. Inaczej mówiąc jakakolwiek zmiana ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie tymczasowe zniekształcenie, zaś później przedmiot samoczynnie powróci do swego pierwotnego kształtu.

boisko
Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Istnieje bardzo wiele rozmaitych konkurencji sportowych. Każda z nich z kolei wymaga odmiennego typu podłoża. Sporty wykonywane poza pomieszczeniami obejmują wielkie zróżnicowanie, w kwestii podłoża. Dawniej przykładowo boiska w szkołach były pokryte asfaltem. Obecnie porzuca się to rozwiązanie, ze względu na zbyt dużą twardość betonu, co podnosiło częstotliwość kontuzji. Nowoczesnym materiałem jest syntetyczna trawa, natomiast do bieżni stosowany jest tartan (http://interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-stadiony-i-bieznie-lekkoatletyczne). Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, gwarantujące idealną sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej miękkości minimalizuje ryzyko znacznych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony futbolowe, wykorzystuje się tam określone gatunki murawy, która także jest w odpowiedni sposób pielęgnowana.

Omawiane wyżej właściwości przejawia też tartan. Oprócz bardzo dobrej sprężystości charakteryzuje się dodatkowo bardzo wysoką odpornością na zmianę temperatury i niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest bardzo duże. Powierzchnie tartanowe stosuje się m. in. do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Świetnie również sprawdzają się przy budowie placów zabaw dla najmłodszych.